Kada sam 2018. počela da čitam knjigu “Drawdown” Pola Hokena, koja nudi listu od 80 rješenja kojima se može preokrenuti kurs klimatske krize, nisam ni slutila da će saniranje problema bacanja hrane biti već na trećem mjestu.

Autorka: Anđela Đurašković

Iako je mnogima neobično to što se ovaj problem obrađuje iz ekološkog ugla, bačena hrana je jedan od značajnijih emitera gasova staklene baste. Jedan od glavnih razloga za to je sljedeći: razgradnja hrane je aeroban process, koji zahtijeva prisustvo vazduha. Na deponijama, stisnute pod gomilama miješanog otpada, jestive namirnice nemaju pristup vazduhu, što mijenja prirodu njihove razgradnje i dolazi do emitovanja metana, gasa koji je, zavisno od toga koje istraživanje konsultujete, između 25-30 puta jači od ugljen-dioksida. Da je zemlja, upravo bi hrana koja završi na deponijama bila treći najveći zagađivač na svijetu, odmah nakon Kine i Sjedinjenih Američkih Država.

Dok se svake godine više od trećine globalno proizvedene ispravne hrane baci, alarmira podatak da bi samo od bačenih jestivih namirnica u Evropi i SAD bilo moguće nahraniti sve gladne ljude svijeta tri puta.

Bacanje hrane takođe znači i traćenje resursa: pijaće vode, električne energije koja napaja postrojenja za proizvodnu i preradu hrane, fosilnih goriva koja napajaju vozila za transport namirnica, rada ljudi koji su ubrali voće, umijesili hljeb, skuvali jelo.

Ovom problemu treba temeljno pristupiti na više nivoa: aktivno raditi sa proizvođačima, prodavnicama i pijacama zarad preusmjeravanja njihovih viškova, ali i, još važnije, stvoriti zakonski okvir u kojem ništa jestivo ne biva protraćeno.

Postoje i određene prakse koje možete usvojiti na nivou svog domaćinstva kako biste ispravnu hranu sačuvali od otpada. U nastavku slijede prijedlozi za svima omiljeni Viškove možete:

 

U videu u nastavku možete vidjeti kako u svom domu primjenjujem ove smjernice: