Evropski univerziteti su transnacionalne alijanse visokoškolskih institucija iz cijele EU koje se okupljaju u korist studenata, nastavnika i društva. Danas je Evropska komisija predstavila dodatna 24 evropska univerziteta koji će se pridružiti prvih 17 saveza visokoškolskih ustanova izabranih već 2019. Finansijskom podrškom programa Erasmus + i Horizon 2020 oni poboljšavaju kvalitet, inkluziju, digitalizaciju i atraktivnost Evropskog visokog obrazovanja.

Margaritis Schinas, potpredsjednica za promociju evropskog načina života, rekla je: „Komisija se danas snažno odaziva pozivu studenata za većom slobodom da se školuju širom Evrope, nastavnika i istraživača radi boljeg objedinjavanja znanja i visokoškolskih institucija za objedinjavanje resursa. Sa 41 evropskim univerzitetom, koji uključuju 280 institucija i podržan sa 287 miliona eura iz budžeta EU, evropski obrazovni prostor za mnoge postaje opipljiva stvarnost. ”

Mariia Gabriel, komesar za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, rekla je: “Veoma mi je drago što vidim da je na 41 evropskom univerzitetu sada uključen raznolik niz visokoškolskih ustanova iz svih država članica i šire. COVID- 19 pandemija je pokazala da je dublja saradnja preko granica, disciplina i kultura jedini način da se oporavi od krize i da stvori otpornost. Ovi evropski univerziteti su ključni građevnski blok evropskog obrazovnog prostora. ”

Odabrane od 62 prijave, 24 novoizabrana evropska univerziteta uključuju 165 visokoškolskih ustanova iz 26 država članica i drugih zemalja koje učestvuju u programu Erasmus +. Oni će produbiti saradnju između svojih institucija, svojih studenata i osoblja i udružiti se na mreži i fizičkim resursima, kursevima, ekspertizom, podacima i infrastrukturom. Ako sarađuju zajedno, to će im olakšati sposobnost da se izbore sa izazovima sa kojima su suočeni tokom oporavka i šire. To će im pomoći da podstaknu inkluzivne zelene i digitalne tranzicije za dobrobit svojih učenika i svih Evropljana.

Evropski univerziteti pokazuju prve rezultate

Komisija je nedavno sprovela istraživanje na već odabranih 17 evropskih univerziteta prošle godine. Rezultati pokazuju da 96% institucija smatra da bi se bolje pripremile da se suoče s pandemijom koronavirusa da je njihov Evropski univerzitet već bio u potpunosti operativan (počeli su samo prije 6 do 9 mjeseci). Više od 60% njih smatra da je članstvo u Evropskom univerzitetu već korisno u rješavanju trenutnih teškoća povezanih sa krizom. Dobri primeri uključuju stvaranje virtuelnih međuuniverzitetskih kampusa, nudeći zajedničke miješane kurseve i zajedničke nastavne jedinice integrisane u nastavne programe svih univerziteta članica. Evropski univerziteti imaju za cilj i dalje podržavanje cjeloživotnog učenja pružajući učenicima svih uzrasta mogućnost da dobiju diplome, koje se dodjeljuju nakon završetka kratkih kurseva ili modula.

Evropski univerziteti uključuju različite vrste visokoškolskih ustanova, od univerziteta primenjenih nauka, tehničkih univerziteta i škola filmske i medijske umjetnosti do sveobuhvatnih i na istraživanjima intenzivnih univerziteta. Uključiće oko 280 visokoškolskih ustanova iz svih država članica i šire, koje se nalaze ne samo u glavnim gradovima već i u udaljenijim evropskim regionima. Svaki savez sastoji se u prosjeku od sedam visokoškolskih ustanova. Dok su neke alijanse sveobuhvatne i pokrivaju sve discipline, druge se, na primjer, fokusiraju na održivi razvoj, zdravlje i blagostanje, digitalizaciju i vještačku inteligenciju, umjetnost, inženjering ili svemir.

Za ovih 41 evropskih univerziteta, na raspolaganju je budžet do 287 miliona eura. Svaka alijansa dobija do 5 miliona eura iz programa Erasmus + i do dva miliona eura iz programa Horizon 2020 tokom tri godine kako bi započela sprovođenje svojih planova i otvorila put ostalim visokoškolskim ustanovama širom EU. Finansiranje iz oba programa važan je korak u jačanju interakcija između evropskog obrazovnog prostora i evropskog istraživačkog prostora. Napredak svakog saveza se pomno nadgleda.

U okviru sljedećeg dugoročnog budžeta Evropske unije za 2021.-2027., Komisija je predložila da se Evropska univerziteti razviju u okviru programa Erasmus, u sinergiji s Horizon Evropom i drugim instrumentima EU.

Pozadina

Evropska komisija je predložila inicijativu Evropskih univerziteta liderima Evropske unije uoči Socijalnog samita u Geteborgu u novembru 2017., kao dio sveobuhvatne vizije za stvaranje evropskog obrazovnog prostora do 2025. godine. Inicijativu je Evropski savjet usvojio u decembru 2017. godine koji je pozvao na stvaranje najmanje 20 evropskih univerziteta do 2024. Koncept Evropskih univerziteta razvijen je pod vođstvom Evropske komisije, u uskoj saradnji sa državama članicama, visokoškolskim ustanovama i studentskim organizacijama.