Tridesetšestogodišnja Stanislava Radulović je stomatološkinja iz Podgorice. Zahvaljujući EU podršci kroz grantove za samozapošljavanje Stanislava danas ima modernu stomatološku ambulantu.
Ova mlada stomatološkinja jedna je od više od 460 korisnika koji su dobili podršku kroz projekat „Podrška samozapošljavanju“, koji finansira EU a sprovodi Zavod za zapošljavanje Crne Gore.
‘’Ovo mi je bio veliki podsticaj i vjetar u leđa za otvaranje svog biznisa’’, kazala je Stanislava u razgovoru za Evropsku kuću.
Ovaj projekat je realizovan u okviru 18 miliona eura vrijednog Programa Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu.
Zamjenica šefa kooperacija u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Liselote Isakson kazala je da je cilj ove podrške bio da se podstakne preduzetništvo kao pokretač ekonomskog rasta i promoviše preduzetnička kultura, motivišući posebno ranjive grupe kao što su žene, mladi ljudi i dugoročno nezaposleni ljudi.
“Vjerujemo da ovaj projekat nije samo koristio krajnjim korisnicima, već je pomogao i Zavodu za zapošljavanje da unaprijedi svoje kapacitete i uspostavi čvrst mehanizam za upravljanje, praćenje i procijenu bespovratnih sredstava za samozapošljavanje. Ohrabrujem vas da iskoristite znanje i iskustvo stečeno kroz ovaj Program da još više izgradite svoje kapacitete za buduću implementaciju pretpristupnih programa EU’’, poručila je Isakson.
Zajednički program je doprinio jačanju međusektorske saradnje, ali i što je najvažnije jačanju kapaciteta institucija za kreiranja i sprovođenje politika, približavajući se standardima EU, istakao je ministar rada i socijanog staranja Admir Adrović.
‘’Tome u prilog govori i činjenica da je preko 85% ukupne vrijednosti Programa uspješno implementirano“, dodao je ministar Adrović.
Direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Gzim Hajdinaga je kazao da je trogodišnji projekat “Program grantova za samozapošljavanje’’ primjer predanog rada i rezultat izuzetne i intezivne saradnje Crne Gore i Evropske unije.
On je naglasio da se na ovaj način doprinijelo smanjenju sive ekonomije i siromaštva kao i povećanju zaposlenosti.
“Podstaklo se preduzetništvo i stvorili su se preduslovi za otvaranje novih radnih mjesta. Posebno ću naglasiti da više od 95 odsto korisnika granta i dalje posluje. Ujedno to nam je i pokazatelj da smo sproveli efikasan pilot projekat, koji je rezultirao odlukom da preraste u redovnu mjeru aktivne politike zapošljavanja kojom će se aktivno stimulisati i pružati podrška politici tržišta rada Crne Gore”, naveo je Hajdinaga.
Program EU i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, vrijedan 18 miliona eura, završen je 31. decembra 2022. godine i predstavlja donaciju EU u okviru pretpristupne podrške (IPA) Crnoj Gori.
Učešće Crne Gore u Programu je 2,7 miliona eura.