Svaki superheroj ima priču o porijeklu njegovih super vještina. Ni Sofija Ćeranić se ne razlikuje od drugih. Mlada robotičarka Sofije Ćeranić, učenica devetog razreda OŠ Pavle Rovinski ima svoju priču o tom kako djevojčice postaju superheroji.
Prvo se upišeš na kurs robotike, sa svojim drugarima i drugaricama budeš višestruki prvak države u roborici, predstaviš svoju zemlju na svjetskom takmičenju First Open Lego League koje je 2019. godine održano u Libanu. Budeš kreativan, radan i obrazovan. I postaneš superheroj.
Baš kao i Dunja Marković, polaznica škole programiranja koja, iako osnovac, uveliko pliva vodama ICT-a. I Sofija i Dunja i sve druge pametne djevojčice primjer su svijetu da informaciono-komunikacione tehnologije i STEM oblasti ne pripadaju samo muškarcima.
Zbog njih i sa njima, Međunarodni dan djevojčica u ICT-u Evropska kuća obilježila je radionicom o digitalnim vještinama. Učenici osnovnih škola: Oktoih, Pavle Rovinski, Milorad-Musa Burzan, upoznali su se sa različitim tipovima programiranja, njihovim prednostima i manama.
Učilo se o elementima blokovskog,, standardnog i objektno-orijentisanog programiranja. Predstavljena je i jedna vrlo jednostavna aplikacija koja se koristi za pravljenje aplikacija za mobilne telefone.
“Razbili su se stereotipi koji postoje u vezi programiranja. Cilj ove radionice bio je da se djeca upoznaju sa tim gdje su žene bile na početku razvijanja programiranja, elektronike i robotike.Sa druge strane cilj radionice bio je i da oslobodimo djecu od drugih predrasuda kao što je na primjer predrasuda da je preduslov za dobro programiranje, dobro poznavanje matematike”
kazala je Ivana Ivanović, profesorica matematike i informatike koja je održala radionicu.
ČEK radionica održana je u skladu sa evropskom godinom vještina.
Evropska godina vještina, zašto?
Radna snaga koja posjeduje deficitarne vještine i znanja doprinosi održivom razvoju, dovodi do novih inovacija, i povećava konkurentnost kompanija. Radnik koji posjeduje vještine i znanja ima bolju priliku za zaposlenje i šire mogućnosti za punu uključenost u društvo. To je ključ koji osigurava da ekonomski oporavak, ali i zelena i digitalna tranzicija budu pošteni i pravedni.
Evropska godina vještina stavlja vještine u centar pažnje. Pomaže ljudima da steknu odgovarajuće sposobnosti za kvalitetne poslove i pomaže kompanijama, naročito malim i srednjim preduzećima da se posvete nedostatku vještina. Ova godina u Evropskoj uniji posvećena je rješavanju problema nedostatka vještina.
Kako? Spajanjem organizacija i ljudi kako bi međusobno podijelili iskustva i zapažanja biće istaknute mogućnosti za razvoj vještina i aktivnosti u cijeloj Europi, podsticati će se lakše prekogranično priznavanje kvalifikacija, te će se objasniti na koji način inicijative i financijske mogućnosti EU-a mogu pomoći u tom procesu.
Događaji i kampanje kojima se podiže svijest biće organizovane širom Evropske unije.
Uključi se! Inspiriši se! Obuči se!