posted on

EU TASCO 3 odgovor na Covid 19

Kako je pandemija Covid-19 trenutno jedan od gorućih problema koji pogađa cio svijet, njen uticaj na građane i građanke u Crnoj Gori je takođe neizbježan. Usljed činjenice da je kretanje ograničeno, organizacije  civilnog društva (OCD) pokušavaju da se prilagode  situaciji okrećući pažnju i napore ka on-line radu, koristeći kreativne načine i alate za služenje svojim zajednicama i svojim članovima i članicama. Rad u malim timovima, putem telefona, organizovanje veb streaminga uživo, vebinari I online sastanci postaju  standard rada u današnje vrijeme.

EU TACSO 3 želi da podrži napore OCD-a na zapadnom Balkanu i u Turskoj  pružanjem liste korisnih linkova i alata koji mogu pojednostaviti I  olakšati rad OCD-a u ovim teškim vremenima, ali i pružiti druge  alternativne načine funkcionisanja u budućnosti.

Na TACSO 3 web stranici:  http://tacso.eu/digital-tools-for-online-work-and-remote-collaboration/ nalaze se linkovi za stranice i dokumenta koja pružaju brojne alate koji  mogu da posluže u tu svrhu. Sama stranica je na engleskom jeziku, ali u  nastavku teksta je prevod osnovnih pojmova.  Klikom na svaki od liknova možete doći do više alata i informacija:

Projekt Instrumenta za civilno društvo Istočnog partnerstva:

https://bit.ly/3dNzSUd (nezvanični prevod je na linku  https://bit.ly/39wZ1y)

Digitalni portal SEEYN mreže:

http://digiiouth.seein.org/digital_tools

EU TACSO 2 projekat –  Vodič za razvoj kurseva e-učenja

https://bit.ly/3bLcaWY

Resursi za online sastanke – Izbor Heartbeats Inovation & Communication tima i partnera: https://bit.ly/39Am3oL

Tehnika protiv koronavirusa:

https://techagainstcoronavirus.com/

Lista će se redovno ažurirati, pa ukoliko vas zanima, s vremena na vrijeme posjetite TACSO 3 web stranicu.

Ovim putem vas informišemo da uprkos restriktivnim mjerama, projektni tim EU TACSO 3 radi u punom kapacitetu koristeći sve dostupne internetske alate za nastavak sprovođenja planiranih aktivnosti. Štaviše, u narednom periodu projekat će pokrenuti različite  aktivnosti razvoja kapaciteta i razmjene znanja kako bi se pomoglo civilnom društvu zapadnog Balkana i Turske da se izbori sa situacijom. To će uključivati i organizovanje obuka, promociju postojećih i izradu novih korisnih priručnika i smjernica i sl. Radeći  to, cilj je da se pomogne organizacijama civilnog društva da lakše sprovode svoje misije i nastave služiti svojim zajednicama, članovima i članicama, posebno osobama u potrebi za  podrškom, ranjivim grupama i sl, jer se situacija za mnoge nastavlja pogoršavati  i aktivno prisustvo i adekvatna podrška civilnog društva za  njih je potreba ali i imperativ.

Takođe, želimo skrenuti pažnju javnosti i institucija na aktivne  organizacije civilnog društva koje su na terenu i kroz direktan kontakt  i/ili putem telefona i interneta podržavaju ranjive grupe u ovom trenutku, prilagođavajući se situaciji i reagujući na potrebe  zajednica, posebno ranjivih grupa i grupa u riziku, ekonomski ugroženih, žrtvana nasilja, djece i starih, beskućnika/ca, imigranata i sl.

Samo jaka zajednica i zajednički odgovor na krizne situacije mogu pomoći da ih kao društvo što je moguće bezbolnije prevaziđemo.