Pod zastavom Erasmus +, programa Evropske unije za obrazovanje, obuku, omladinu i sport, nudi mogućnost obuke, učenja i mobilnosti za polaznike i osoblje u stručnom obrazovanju i osposobljavanju (VET) u zemljama programa Erasmus +1 (27 država članica EU + 6). Nijedna programska država, inače poznate kao “partnerske zemlje”, drugačije ne može učestvovati u programu visokog obrazovanja i aktivnosti omladine koje su otvorene cijelom svijetu.

Prelazak na internacionalizaciju sektora strukovnog obrazovanja odvija se u unutar EU i brojne partnerske zemlje traže otvaranje programa stručnog obrazovanja u okviru programa Erasmus + za međunarodnu saradnju, kako bi se iskoristilo dobro iskustvo koje je stečeno u okviru programa Erasmus +.i programama koji su mu prethodili.

Program ekonomskih reformi zapadnog Balkana prepoznaje važnost stručnog obrazovanja i osposobljavanja (VET) u pratećoj industriji i ubrzavanju ekonomskog rasta. Diplomirani stručnjaci stručnog obrazovanja takođe su tvorci poslova. Sticanje vještina relevantnih za tržište rada mora biti usvojeno i priznato u svim vrstama obuke, bilo da je formalna, poluformalna ili neformalna jer se većina obuke odvija u neformalnom sektoru. VET mora biti koherentan sistem čija je svrha ispunjavanje potreba za društveno-ekonomskim razvojem u smislu kvalitetnih ljudskih resursa. U skladu sa Regionalnim izvještajem procesa iz Torina za 2016. godinu, zapadni Balkan je odziv VET-a na potrebe ekonomije postavio visoko u svojoj reformskoj agendi u kontekstu sporog zapošljavanja i visoke nezaposlenosti mladih. Trenutno je na zapadnom Balkanu značaj stručnog obrazovanja i obrazovanja za zapošljavanje ograničen, obuka je skupa, a investicije od strane vlada izazovne. Nivo upisa se povećao, ali pristup mladih žena VET-u i dalje ostaje izazovan.

Komisija je objavila novu Strategiju „Kredibilna perspektiva proširenja i pojačani angažman EU sa Zapadnim Balkanom“, usvojenu 6. februara 2018. godine, kojom je ideja o VET mobilnosti ponovo dobila svoj zamah. Strategija pruža značajno pojačano angažovanje EU radi bolje podrške pripremama Zapadnog Balkana za evropski put, a šema stručnog obrazovanja je jedna od predviđenih akcija za „Podršku društveno-ekonomskom razvoju“, jedna od šest vodećih inicijativa.

Četiri ciljana Erasmus + partnera na zapadnom Balkanu: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo * bili su zainteresovani za mogućnost organizovanja akcije mobilnosti Erasmus tipa za VET, kako bi se iskoristilo bogato iskustvo nagomilano u prošlosti i kroz prvu pilot-šemu VET-a za zapadni Balkan i Afriku (EAC EAC / S34 / 2018). Upravo je u tom sveobuhvatnom kontekstu predložen drugi pilot program mobilnosti VET-a.

Opšti cilj je doprinijeti poboljšanju i modernizaciji sistema stručnog obrazovanja u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Kosovu *, kao i jačanju veza između stručnog obrazovanja i obrazovanja i tržišta rada. Tačnije, svrha poziva je da se poveća kapacitet pružaoca stručnog obrazovanja u četiri spomenuta partnera promovišući aktivnosti mobilnosti usmjerene na poboljšanje vještina i kompetencija nastavnika, učenika i menadžera u strukovnom obrazovanju i mogućnostima mladih učenika. Očekivani opšti rezultati – programi razmene između četiri spomenuta partnera i evropskih provajdera za VET; – Poboljšano je znanje, tehničke i pedagoške veštine nastavnika u VET-u; – Poboljšano je znanje o rukovodećim kadrovima u VET-u; – Poboljšane su poprečne, generičke i predmetne specifične veštine učenika.

Indikativne aktivnosti: Aranžmani o mobilnosti (identifikacija ciljnih grupa, razvoj pojedinačnih programa i akcionih planova za škole i nastavno osoblje, implementacija mobilnosti u EU), dokumentovanje najboljih praksi, širenje na nacionalnom i regionalnom nivou, stvaranje i uspostavljanje mreža i partnerstava za razmjenu.

Komisija očekuje da će finansirati najviše četiri predloga. Ukupni maksimalni budžet namjenjen za sufinansiranje procjenjuje se na 4 (četiri) miliona EUR. Maksimalni grant za svaki predlog će biti 1 (jedan) milion EUR, a minimalni grant će biti 700.000 EUR (sedam stotina hiljada EUR). Komisija zadržava pravo da ne raspodijeli sva raspoloživa sredstva.

Koraci; Datum i vrijeme ili indikativni period

(a) Objava poziva 8. aprila 2020. godine

(b) Krajnji rok za podnošenje prijava 17. juna 2020. – 12.00 sati (po briselskom vremenu)

(c) Period evaluacije jun – avgust 2020. godine

(d) Informacije za podnosioce zahtjeva Novembar 2020

(e) Potpisivanje sporazuma o grantu (ima) novembra 2020