Svi putevi vode u Rim
Još u stara vremena znalo se.. Svi putevi vode u Rim. Danas je svijet drugačije mjesto ali stara maksima i dalje važi. Glavni grad Italije mjesto je dolaska miliona. Rim je istorija, Rim je grad Romula i Rema. Rim je grad koji vrijedi vidjeti makar jednom.
Italija je geografski locirana na Apeninskom poluostrvu. Čuvenoj čizmi dodajte još tri velika ostrva: Siciliju, Sardiniju i Elbu i eto Vam današnje Italije. Zemlje čije obale zapljuskuju talasi pet mora. Italije u čijim granicama postoje još dvije suverene države. U srcu Rima Vatikan a na obroncima Apenina San Marino.
Italija je zemlja na čijoj teritoriji ima 14 vulkana od kojih su četiri aktivni: Etna na Siciliji, Stromboli, Vulkano i Vezuv. Samim tim najlogičnije je i da najveće jezero vulkanskog porijekla u Evropi bude baš u Italiji. Bolsena se zove.
Pričati o svemu što je kroz svoju istoriju Italija dala svijetu prosto je nemoguće. Dovoljno je reći rimsko pravo. Dovoljno je reći renesansa. Dovoljno je reći Da Vinči, Mikelanđelo, Botičeli…nabrajati se može u nedogled. Italija je po mnogo čemu osobena i svoja ali i planetarna. Na to ima pravo zahvaljujući istorijskom trajanju dugom tri milenijuma. Jer tri milenuijuma svi putevi vode u Rim.
Italija je poznata po svojoj kuhinji, modi, dizajnu, odjeći, arhitekturi, umjetnosti, muzici…Italija je domovina paste, pice, špageta, lazanja…domovina prestižnih modnih brendova, prestižnih automobilskih kuća i mnogo toga još. Ako đavo nosi Pradu onda se sigurno oblači u Italiji.
Šta reći o zemlji koja je četiri puta bila prvak svijeta u fudbalu a svi znamo da je Milan sedam puta osvajao evropski vrh. Tek bi tu bilo teško nabrojati sva poznata imena. Šta reći o ljepotama Venecije, Firence, Napulja, Verone, Trsta, i svih gradova punih istorije i urbane gradske vreve.
Pričati o Italiji a ne pomenuti muziku ne bi imalo smisla. To bi značilo ne pomenuti imena kao što su Đuzepe Verdi, Antonio Vivaldi, Domeniko Skarleti, Đakomo Pučini…Enriko Karuzo, Lučiano Pavaroti…Andrea Bočeli, Đani Morandi, Eros Ramazoti, Toto Kutunjo…
Upravo je Toto Kutunjo na početku devedesetih prvi put otpjevao Insieme. To njegovo “Zajedno“ najbolje opisuje Evropu danas. Italija je na kraju krajeva jedan od osnivača NATO, grupe G8 i Evropske ekonomske zajednice, preteče današnje Evropske unije.
A Toto Kutunjo otpjevao je i pjesmu nama poznatu kao Pustite me da Vam pjevam, lasciatemi cantare.
Italija je domovina mnogih velikana filma i muzike.
Svi znamo za Federika Felinija, Vitorija de Siku, Roberta Roselinija ili Roberta Beninjija. Serđo Leone je najveće ime još jednog italijanskog izuma, špageti vesterna. Enio Morikone je najslavnije ime filmske muzike prošlog vijeka. Znamo i Sofiju Loren i Klaudiju Kardinale. I Moniku Beluči. Svi su to najbolji predstavnici italijanske kulture ali i ljepote.
A Kada govorimo o italijanskoj kulturi moramo pomenuti i kafu. Ona je dio italijanskog nacionalnog identiteta i mnogo je više od toplog napitka, ona je ritual, ona je način življenja i uživanja u životu.
U skladu s tom kulturom ispijanja kafe čekamo vas u Evropskoj kući 24. novembra 2023. godine u 18h. Dođite da zajedno sa ambasadorkom Italije razgovaramo o njenoj prelijepoj zemlji. Svejedno je kojim putem ćete doći do Evropske kuće, svi putevi vode u Rim.