Vještačka inteligencija obećava da će potpuno promijeniti način na koji koristimo internet i digitalne usluge. Međutim ona ima i mračnu stranu koju moramo da držimo pod kontrolom.
Dolazak nove generacije vještačke inteligencije (AI), kao što su ChatGPT i Google Bard, pružaju mogućnosti bez presedana, ali i izazove. Među njima je i rizik od zloupotrebe AI za manipulaciju informacijama.
U svijetu kojim dominira obilje informacija, razlikovanje činjenica i fikcije može biti veoma izazovno. Domet sveprisutnih platformi društvenih mreža kao što su Facebook, Youtube, TikTok i Instagram, da spomenemo samo neke, znači da je globalno informaciono okruženje sve složenije.
Ljudi koji se bave provjeravanjem činjenica su sada suočeni sa onim što je potencijalno masovna proizvodnja sintetičkih „činjenica“ koje generišu računari koristeći softver AI. Neki od najuspješnijih tehnoloških preduzetnika i vodećih istraživača vještačke inteligencije čak su pozvali na pauziranje pokretanja velikih AI usluga dok ne budemo znali više o potencijalnim efektima AI i prije nego što se uspostavi odgovarajuća regulativa.
Evropski pristup vještačkoj inteligenciji
Iako je vještačka inteligencija (AI) veliki podsticaj za istraživanje nauke i industrije, Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Zakon o digitalnom tržištu (DMA) imaju za cilj da zaštite osnovna prava svih korisnika kako bi se stvorilo pouzdano informaciono okruženje.
Zakon o digitalnim uslugama će pružiti pravnu zaštitu kako bi se osiguralo da internet ostane fer i otvoreno okruženje kako za komunikaciju tako i za trgovinu. Manipulacija informacijama ima ogroman uticaj na naš svakodnevni život i taj će se uticaj nastaviti dok god se digitalne usluge razvijaju i rastu.
Pratite vezu da biste saznali više o evropskom pristupu veštačkoj inteligenciji.
Trenutna generacija AI tehnologije je pokazala sposobnost da proizvede naizgled uvjerljiv sadržaj za razgovor i dobro napisane eseje o širokom spektru tema za samo nekoliko sekundi.
AI se takođe može koristiti za fabrifikovanje slika i video zapisa koji su dovoljno zanimljivi da postanu viralni i da brzo se prošire na društvenim mrežama. Na primjer, AI može proizvesti sliku slavne ličnosti u neočekivanim situacijama ili prikazati političkog lidera kao da radi nešto provokativno. Ove kompjuterski generisane iluzije lako iskrivljuju našu percepciju stvarnosti.
Velika količina sadržaja koji dolazi sa platformi društvenih mreža, znači da je veoma teško sve provjeriti. Nasuprot tome, pružanje pouzdanih, činjeničnih informacija zahteva mnogo više vremena i truda nego širenje senzacionalnih tvrdnji ili neistina.
Ako se koristi sa zlonamernim namerama, veštačka inteligencija ima potencijal da preplavi informaciono okruženje lažnim narativima generisanim na industrijskom nivou, preplavljujući javni diskurs.
AI se može koristiti na bezbroj pozitivnih načina, ali samo ako ostanemo na oprezu zbog neistina koje generiše AI tehnologija.
Stvari se kreću neverovatno brzo i sve veći broj AI za proveru činjenica je u pripremi, međutim u međuvremenu, postoje neke tehnike koje su korisne za testiranje autentičnosti svih vrsta onlajn informacija, uključujući one AI generisane i one koje nisu AI generisane.
Pet načina da provjere onlajn sadržaja:
- Dišite. Dozvolite svom brzom emocionalnom odgovoru da prođe. Odvojite vreme da angažujete svoje vještine kritičkog razmišljanja.
- Zapamtite pravilo da, ako je previše dobro (ili loše) da bi bilo istinito, verovatno i nije istinito.
- Potražite i drugi izvor informacije. Pouzdane medijske kuće iskoristite za provjeru činjenica.
- Kada ste u nedoumici, napredne pretrage su dostupne na većini pretraživača. Na primer, pretraga slika će otkriti da li je slika ikada ranije postavljena u drugom kontekstu.
- Koristite uslugu AI provere činjenica. Jedan od načina da se uhvati AI je da se koristi drugi AI koji traži obrasce koji ukazuju na to da li je sadržaj generisan od strane AI. Usluge kao što je Deepware mogu se koristiti za otkrivanje deepfake video zapisa.
Tekst preuzet sa: EEAS