PODGORICA, 15. septembar 2017. – U EU info centru je održana konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati ostvareni u oblasti zvanične statistike kroz dva projekta: IPA 2013 nacionalnog projekta i IPA 2014 višekorisničkog projekta. Projekti su sprovedeni u periodu od oktobra 2015. godine do avgusta 2017. godine. Cilj je bio usaglašvanje zvanične statistike sa EU standardima. Poglavlje 18 – Statistika otvoreno je krajem decembra 2014. godine, a aktivnosti ovih projekta direktno su bile usmjerene na ispunjenje završnih mjerila tog poglavlja.
Direktorica Zavoda za statistiku Crne Gore, Gordana Radojević, istakla je navažnije rezultate:
„Povećanu dostupnost podataka Zavoda za statistiku, unapređenjem postojećih i uvođenjem novih istraživanja o gotovo svim privrednim djelatnosti koje značajno učetvuju u stvarnju BDP-a (industriji, poljoprivredi, turizmu, šumarstvu, saobraćuju, trgovini i ostalim uslugama). Pored biznis istraživanja, unaprjedili smo istraživanj koja prate tržište rada, inflaciju, israživanje i razvoj. Posebnu pažnju kroz pomenute projekte, posvetili smo istraživanjima koje prate kvalitet života naših građana – uveden je poseban sistem o socijalnoj zaštiti naših građana, kao i realizovano novo istraživanje koje prati uslove života naših građana po metodlogiji EU”, rekla je Radojević.
Ministar evropskih poslova Aleksandar Pejović naglasio je koliko je statistika važna u procesu pregovaranja jer se na nju oslanja gotovo svako pregovaračko poglavlje.
„Za prvi projekt, Unapređenje statističkih kapaciteta i obezbjeđivanje ekonomske i društvene statistike, smo u okviru Nacionalnog programa Ipe za 2013. Opredijelili finansijsku podršku EU od 700.000 eura i naše kofinansiranje od 70.000 eura. Zahvaljujući ovom projektu, makroekonomska statistika, uključujući finansijsku statistiku Vlade Crne Gore i indeks cijene stambenog prostora (House Price index), je usklađena sa standardima EU; poslovne i vanjskotrgovinske statističke mjere su usklađene sa regulativom EU, prije svega u dijelu strukturne poslovne statistike, uvođenjem statističke analize inostranih partnera i kratkoročne poslovne statistike u oblasti energetike, saobraćaja i turizma; unaprijeđen je sistem prikupljanja podataka u poslovanju i istraživanju, razvoju i inovacijama i ostvaren je napredak u sprovođenju analize kućnog budžeta, radne snage i statistike prihoda i uslova života.“, rekao je Pejović.
Drugi projekat, pod nazivom Statistika, podržan je kroz program Višekorisničke Ipe za 2014. s ukupnom vrijednošću projekta od 8,28 miliona eura. Korisnici ovog regionalnog projekta su, pored Crne Gore, i ostale države Zapadnog Balkana i Turska. Ipak, kako je naglasio Herman Špic, šef sektora za saradnju, još posla slijedi.
“Uprkos dobrom napretku Crne Gore u dosadašnjoj oblasti statistike, potrebno je dodatno poboljšanje. Jedan od njih je predstojeći popis stanovništva u 2021. godini. Da bi primjenili efikasniju statističku metodologiju, za njeno sprovođenje prvo treba stvoriti osnovu. Prema tome, uspostavljanje adresnog registra, koji trenutno ne postoji, treba da bude prioritet koji treba koordinisati na na nivou Vlade”, naglasio je Špic.
Jedna od poruka konferencije bila je i to da je od ključnog značaja za zatvaranje pregovora u ovom poglavlju ( Statistika – 18) rad na jačanju infrastrukturnih i administrativnih kapaciteta Zavoda za statistiku, kako bi oblast statistike bila na nivou evropskih standarda.