Podgorica, 28. novembar 2016 – U Crnoj Gori žene čine većinu stanovništva, ali manjinu u pristupu takozvanim povoljnim prilikama, poslovnim poduhvatima, vlasništvu nad poslovnim subjektima, upravljačkoj funkciji u preduzećima i političkom angažovanju. Zapošljavanje žena, u tom kontekstu, bilo je tema radionice koju je organizovao EU Info centar u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, uz učešće predstavnica/ka iz svih sfera života i primjera uspješnog ženskog preduzetništva kroz koje je posebna pažnja posvećena motivisanju i sticanju vještina uz koje se lakše dobija posao.
“Svjesni nasljeđene nejednakosti polova, prošlosti, tradicije, moramo biti uporni kako bi socijalne, kulturne, tradicionalne i druge predrasude o ženama bile prevaziđene. Potrebna je upornost u podsticanju ekonomskog osnaživanja žena, što bi značajno uticalo na njihovo veće učešće u donošenju odluka, prosperitetnije društvo i zdraviju ekonomiju”, rekla je potpredsjednica Privredne komore Crne Gore Ljiljana Filipović.
Prema statistici UN, žene obavljaju 67% svjetskog rada, zarađuju 10% dohotka, vlasnice su 1% imetka, a zarađuju 15 – 50% manje za isti rad nego muškarci.
U Crnoj Gori 50,2% stanovništva čine žene, a vlasnice su svega 9,7% poslovnih subjekata. Visina prosječne plate žena u Crnoj Gori za 14% niža u odnosu na prosječnu zaradu muškaraca, prvenstveno zbog toga što se one nalaze na poslovima koji su manje plaćeni.
Žene u Crnoj Gori imaju za trećinu manje izgleda od muškaraca da se zaposle, a i manje su zastupljene u radno aktivnom stanovništvu. S druge strane, žene čine 60% populacije sa visokim obrazovanjem i predstavljaju izuzetno jak potencijal za Crnu Goru što zahtijeva neophodne instrumente koji bi ih podržali da daju puni doprinos društvu u kojem žive.
Predsjednica Odbora ženskog preduzetništva Privredne komore Slavica Striković naglasila je značaj samozapošljavanja žena, odnosno pokretanje sopstvenog biznisa, kojem treba piosvetiti značajno veću pažnju, jer je žensko preduzetništvo najbrže rastuća kategorija u preduzetničkom svijetu, bez obzira na stepen ekonomskog razvoja zemlje.
Tu su, međutim, još uvijek prisutni brojni limitirajući faktori: otežan pristup finansijskim izvorima, nedostatak neophodnog znanja i iskustva za započinjanje posla, odsustvo samopouzdanja, otežan pristup različitim strukovnim udruženjima, te i dalje neravnomjerna raspodjela kućnih i porodičnih poslova između muškaraca i žena.
Načelnica Odsjeka za međunarodno posredovanje i zapošljavanje Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) Gordana Vukčević kazala je da je u Crnoj Gori uspostavljen pravni i institucionalni okvir i usvojene su politike i strateški dokumenti koji podržavaju rodnu ravnopravnost, unapređenje ženskih prava i ekonomsko osnaživanje žena, što su bili preduslovi da se krene u otklanjanje prepreka kada je u pitanju ekonomski položaj žena, obrazovanje, zašitita na poslu i u svakodnevnom životu.
Prema njenim riječima, žene trenutno čine većinu od ukupnog broja nezaposlenih. Duži niz godina je broj žena na evidenciji zavoda bio manji u odnosu na broj nezaposlenih muškaraca, ali je posljednjih godina primjetan značajan i nesrazmjeran rast broja nezaposlenih žena.
Vukčević je kazala kako Zavod za zapošljavanje, konstatno sprovodi različite mjere aktivne politike zapošljavanja. Među njima je i projekat “Računovodstvo za bolju budućnost” koji finansira Evropska unija. U okviru projekta će biti organizovana obuka za zanimanje računovodstveni tehničar/ka za najmanje 240 nezaposlenih, od čega će najmanje njih četvrtina koji uspješno završe obuku dobiti posao.
U diskusiji koja je uslijedila mogli su se čuti i drugi predlozi za ekonomsko osnaživanje žena kao što je usvajanje rješenja kojima bi se djelatnosti koje žene obavljaju u sivoj zoni uključile u legalne tokove, ili izmjena rješenja po kojima primaoci socijalne pomoći ne mogu da se uključe u projekte pomoći za zapošljavanje jer bi izgubili pravo na socijalna primanja. Potrebno je razmisliti, rečeno je u diskusiji, o osnivanju ženske parlamentarne mreže koja bi se u Skupštini zalagala za bolji položaj preduzetnica.