Sloboda mirnog okupljanja je individualno pravo koje se uvijek izražava na kolektivan način. Zakonom o javnim okupljanjima, koji je usvojen 2016. godine, uvedena su poboljšanja u pogledu slobode okupljanja u Crnoj Gori. Međutim, i policijski službenici i organizatori protesta, ali i društvo u cjelini, još uvijek nijesu adekvatno informisani o ovim zakonskim rješenjima.
Cilj ovog projekta je da doprinese razvoju i konsolidaciji demokratije i poštovanju osnovnih sloboda, kroz podsticanje ambijenta za slobodna okupljanja u Crnoj Gori. Očekuje se da će doprinijeti boljem informisanju građana o pravima i obavezama u pogledu ostvarivanja prava na javno okupljanje, a takođe i da će podstaći jačanje kapaciteta ključnih aktera da organizuju, nadgledaju i uživaju pravo na javno okupljanje.
Dodatno, projektom će se pružiti podrška organizacijama civilnog društva kroz šemu malih grantova, a kako bi sprovele akcije vezane za nadgledanje javnih okupljanja i podizanje društvene svijesti o pravu na javno okupljanje na lokalnom nivou.
Četiri organizacije civilnog društva su podržane kroz četiri mini granta:
- NVO Media centar (projekat „Profesionalno informisanje o javnim okupljanjima“, budžet: 9.467,50 eura);
- Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (projekat „Novinari za slobodu okupljanja“, budžet: 8.772,50 eura);
- Centar za građanske slobode – CEGAS (projekat „Sloboda okupljanja između lokalne samouprave i Ustava Crne Gore“, budžet: 9.830,00 eura);
- LGBTQ Socijalni centar (projekat „Sloboda okupljanja LGBTQ osoba na lokalnom nivou“, budžet: 6.120,00 eura).
Osim finansijske podrške kroz mini grantove, za ove četiri organizacije civilnog društva biće obezbijeđen i program jačanja kapaciteta u oblasti upravljanja projektima i praćenja ostvarivanja prava na slobodu okupljanja.