Carinska unija Evropske unije obezbjeđuje kretanje robe bez carinjenja unutar EU i primjenjuje standardizovane stope carina na uvezenu robu. Ovakav carinski režim je ključan za pravilno funkcionisanje jedinstvenog tržišta.
Danom pristupanja Evropskoj uniji, Crna Gora će postati dio unutrašnjeg tržišta. Do tada, ona mora unaprijediti kapacitete u Upravi carina kako bi se osiguralo potpuno usklađivanje carinskih tranzitnih procedura sa spoljnim i unutrašnjim zajedničkim tranzitnim procedurama EU i novim kompjuterizovanim tranzitnim sistemom (NCTS).
Ovaj projekat je usmjeren na omogućavanje slobodnog kretanja robe u Crnoj Gori, kao i na usklađivanje nacionalnih procedura sa evropskim. Očekuje se da će rezultirati sljedećim:
- Potpuno operativnom Nacionalnom tranzitnom aplikacijom (NTA), u skladu sa zahtjevima EU u pogledu NCTS;
- Obučenim osobljem Uprave carine i ekonomskim operaterima, spremnim za primjenu novih tranzitnih pravila;
- Nacionalnom tranzitnom aplikacijom (NTA), spremnom za testiranje usklađenosti NCTS-a koristeći zajedničku komunikacionu mrežu/zajednički sistemski interfejs;
- Isporučenom serverskom opremom i licencama za baze podataka, kao i drugim sistemskim softverom neophodnim za implementaciju NCTS-a.
Ukratko, ovaj projekat će pomoći Crnoj Gori da modernizuje svoju carinsku službu, što će potom omogućiti brže kretanje robe, smanjiti vrijeme čekanja na granicama, osigurati obradu carinske dokumentacije bez papira, operativne troškove i nadzor nad kretanjem isporuke, te spriječiti zloupotrebe.
U okviru projekta finansiraju se 3 ugovora:
- „Implementacija novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema“, koji se odnosi na razvoj IT rješenja za novi kompjuterizovani tranzitni sistem (NCTS), sa svim potrebnim modulima, a radi olakšavanja i ubrzanja carinskih procedura;
- „Nabavka hardvera za funkcionisanje Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS)“, za puštanje u rad IT opreme za NCTS;
- „Podrška pristupanju Zajedničkoj tranzitnoj konvenciji i Konvenciji o olakšavanju trgovine robom“, sa ciljem da se podrži usklađivanje zakonodavstva, izrada smjernica, kao i obuka zainteresovanih strana (trgovci, bankarske institucije itd.).
Projekat se završava u decembru 2022. godine.