Novinarke i novinari iz crnogorskih elektronskih medija posjetili su nevladine organizacije na sjeveru Crne Gore, koje su u okviru ReLOaD inicijative poboljšale ponudu u ruralnom turizmu. Zajedno sa predstavnicima Evropske delegacije i UNDP-a obišli su nove pješačke staze na Bjelasici i Sinjajevini, rasadnik ljekovitog bilja i praktični pčelinjak nadomak Kolašina, i učestvovali u radionicama solarnog kuvanja i izrade prirodne kozmetike u Pljevljima.
Kroz ReLOaD2 grantove, 42 nevladine organizacije u Crnoj Gori sprovele su u protekloj godini projekte koje istinski mijenjaju kvalitet života u lokalnim zajednicama. Otvorena je pješačka staza na Vranjini, kreiran digitalni turistički vodič kroz Budvu, uspostavljen prvi Društveni klub za osobe sa invaliditetom u Nikšiću, pokrenut je Klub penzionera u Andrijevici, uklonjene deponije u Zagaraču, snimljen je dokumentarac posvećen bokeškim palmama i još mnogo toga. Na ovom studijskom putovanju, predstavnicima medijima prezentovan je rad nevladinih organizacija čije su ideje doprinijele umanjenju migracije građana i građanki sjevera ka drugim gradovima i državama.
NVO Udružena seoska domaćinstva je očistila i markirala stazu koja povezuje beranska sela Lubnice i Kurikuće i uvela geocaching tagove što je glavni trend u savremenom turizmu. Značaj projekta je i to što obezbjeđuje dodatne prihode porodicama na selu i osnažuje žensko preduzetništvo.
U Trebaljevu su upoznali NVO Natura, koja organizuje praktične radionice o pravilnom branju i preradi ljekobilja. Afirmisanje “zelenih poslova” jeste osnovni cilj, a dodatna vrijednost je i smanjenje nekontrolisane berbe rijetkih vrsta.
Nedaleko od Trebaljeva, na padinama Bjelasice, Udruženje pčelara formiralo je praktični pčelinjak, na kojem su obučili mlade Kolašince i Kolašinke i darovali im opremu kako bi ih podstakli na bavljenje ovim unosnim i plemenitim zanatom.
NVO Udruženje građana Polja adaptiralo je tematsku stazu sa info tablama, saniralo izvorišta i uredilo vidikovac iznad Mojkovca kako bi bolje pozicionirali svoju lokalnu zajednicu na turističkoj mapi Crne Gore.
Društvo mladih ekologa iz Nikšića promoviše dobre primjere i širi svijest o Evropskoj zelenoj agendi. Kroz ReLOaD2 projekat su unaprijedili energetsku efikasnost u domaćinstvima i približili javnosti mogućnosti korišćenja alternativnih izvora energije, poput kuvanja na suncu.
NVO Viva Vita je vanredan potencijal za održivu eksplataciju ljekovitog bilja Pljevalja povezala sa posebnom ranjivošću žena na lokalnom tržištu rada. Stanovnice ruralnih područja dobile su nova znanja o potencijalu ljekobilja i održivom korišćenju u prehrambene, kozmetičke, dekorativne, medicinske svrhe i polako kreću na put preduzetništva u toj oblasti.
Tokom trodnevne studijske posjete, novinari su boravili su u domaćinstvima koja su pohađala Školu agroturizma, organizovanu od NVO Mreža za ruralni razvoj. Polaznici/ce Škole su naučili ne samo kako da diverzifikuju ponudu, već i kako da promovišu biznis, apliciraju za nove grantove, i djeluju odgovorno, uz minimalni karbonski otisak.Agroturistička preduzeća koja su osnovana zahvaljujući ReLOaD inicijativi, koju finansira Evropska unija, blistav su primjer ekološke Crne Gore, jer koriste obnovljive izvore energije, promovišu lokalne proizvođače hrane i odgovorno koriste resurse.