Crna Gora je zemlja izuzetnih prirodnih ljepota i ogromnih prirodnih resursa, ali su ti resursi ograničeni i zato ih treba čuvati. Projekat Skadarsko jezero bez zagađenja hemikalijama koji finansira Evropska unija, a sprovodi Centar za ekotoksikološka ispitivanja (CETI), sa partnerima Univerzitetom Tirana i NVO Zeleni Centar Albanija, upravo doprinosi tome.

U centru interesovanja je Skadarsko jezero sa aspekta stanja i zaštite životne sredine. Skadarsko jezero, sa bogatom florom i faunom, ima status zaštićenog područja, kako u Crnoj Gori, tako i u Albaniji. U cilju zaštite biodiverziteta neophodna je kontinuirana saradnja institucija, sa obje strane granice.

Kroz ovaj projekat se kreiraju veze i saradnja između Crne Gore i Albanije.

“Sigurni smo da na osnovu naših preporuka ima dovoljno elemenata za zajedničko djelovanje institucija u Crnoj Gori i Albaniji, te da će s ciljem zaštite životne sredine, kako Skadarskog jezera, tako i svih drugih resursa, granice biti izbrisane”, istakla je projektna menadžerka, Danijela Šuković.

Da u Skadarskom jezeru postoji koncentracija određenih hemikalija, koja nije opterećujuća i trenutno nema negativni efekat na ekosistem, ali na koju treba posebno obratiti pažnju, pokazali su rezultati analize o ispravnosti vode. Ovo je samo jedan u nizu značajnih podataka koji su prikupljeni u okviru projekta na prekograničnom području najvećeg jezera na Balkanu.

“Ovaj projekat je pokazao da nauka ne poznaje granice”, dodala je Šuković.

Kako ističu, ključni stav je da se moraju riješiti problemi na izvoru zagađenja jer samo tako možemo sačuvati dobar status jezera. Dakle, kontinualan i detaljan monitoring otpadnih voda se mora realizovati.

Ovo predstavlja obavezu svake zemlje – poručila je projektna menadžerka CETI-ja, Danijela Šuković.

Projekat Skadarsko jezero bez zagađenja hemikalijama podržala je Evropska unija u okviru IPA prekograničnog programa Crna Gora Albanija 2014-2020. godine. Ukupna vrijednost projekta je više od 450.000 EUR.