Podgorica, 01. novembar 2018. – Institut za medije Crne Gore predstavio je u EU info centru istraživanje – Etički izazovi u zaštiti prava na privatnost u izvještavanju medija u nasilju prema ženama – Senzacionalizam ispred etičnosti?  Cilj istraživanja je da se doprinese da mediji uoče izazove u izvještavanju o nasilju nad ženama i dosljedno primjenjuju etičke norme iz Kodeksa novinara. To podrazumijeva da novinari/novinarke eliminišu senzacionalizam i postignu senzibilisanost u izvještavanju o nasilju nad ženama i prije svega zaštite privatnost žrtve nasilja.

Direktorka Instituta za medije, Olivera Nikolić, objasnila je da je namjera istraživača bila da bude društveno odgovoran kao i da se pokuša pomoći  žrtvama nasilja dodatnim otvaranjem teme i ukazivanjem koliko je uloga medija važna.

„Sebi smo postavili nebrojeno pitanja, podstaknuti primjerima iz naše prakse. Šta se postiže objavljivanjem identiteta žrtve i voajerisanjem njene privatnosti? I da li je to uopšte neophodno da bi javnost razumjela stvar?“ , rekla je Nikolić.

Istraživanje ukazuje da opasnost da mediji svojim izvještavanjem mogu povrijediti ugled i dostojanstvo žrtve, i izložiti je dodatnoj viktimizaciji i stigmatizaciji, uključujući i njenu djecu, trebalo bi ipak da bude predmet stalnog preispitivanja novinara/novinarki i urednika/urednica o tome da li primjenjuju etičke norme i kakve posljedice može izazvati njihovo nepoštovanje.

„Bez obzira na to što izvještavamo o nasilju nad ženama, o rodno zasnovanom nasilju, moramo voditi računa o ugledu i dostojanstvu svih, a prije svega žrtve. Moramo se veoma pažljivo odnositi prema privatnom životu ljudi,“ rekla je Pejović. 

Izvršna direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević, kazala je da je veliki problem u izvještavanju o nasilju neznanje.

„Treba da se vodi računa o terminologiji, da se nasilje ne tretira kao porodična svađa, nasilje se mora nazvati pravim imenom da bi smo ga prepoznali. Druga stvar vezana je za vizuelne sadržaje, često imamo fotografije koji prikazuju žene sa modricama, pretučene itd , na taj način stvaramo jednu opštu toleranciju na nasilje“, rekla je raičević

Milena Perović Korać, novinarka i direktorica nedjeljnika „Monitor”, konstatovala je da je sve više tekstova o nasilju ali da je važno istaći na koji način mediji pišu o ovoj temi.

„Mi, svaki medij, svaki novinar ponaosob, treba da bude jasan u toj poruci da je na strani žrtve, da je upravo to ona razlika između senzacionalizma i etike, da je nasilje nedopustivo, porodično i svako,“ rekla je Perović Korać.

Istraživanje je dio projekta »Respekt – Za podizanje etičkih standarda u medijima i povjerenja građana u etičke medije«.  Projekat vodi Institut za medije Crne Gore u partnerstvu s Mirovnim institutom iz Ljubljane i Mrežom za etičko novinarstvo iz Londona. Projekat finansira Evropska unija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *