Vladavina prava, poštovanje ljudskih prava i demokratsko upravljanje su u srži procesa pristupanja Evropskoj uniji. Da bi podržali reformske procese u ovim oblastima, Evropska unija (EU) i Savjet Evrope (SE) već duži niz godina blisko sarađuju na Zapadnom Balkanu i u Turskoj kroz Horizontalni program.
Ovaj projekat se finansira u okviru Horizontalnog programa II, sa ciljem jačanja kapaciteta nacionalnih i lokalnih aktera kako bi bolje rješavali pitanja koja se odnose na borbu protiv diskriminacije, borbu protiv govora mržnje i zaštitu prava LGBTI osoba. Takođe, usmjeren je na podizanje svijesti javnosti o ovim pitanjima i promociju raznolikog društva, oslobođenog govora mržnje.
Raznolikost i jednakost predstavljaju suštinske evropske vrijednosti, te su kao takve veoma važne za proces evropskih integracija. Ovim projektom se promovišu različitost i jednakost u Crnoj Gori. Osim toga, očekuje se da će se projektom unaprijediti evidencija o sprovođenju antidiskriminatornih politika i zakona na centralnom i lokalnom nivou. To će pomoći u postizanju bolje zaštite prava građana Crne Gore i izgradnji tolerantnijeg društva, otvorenog za razlike među svojim članovima.
Projekat kroz šemu malih grantova pruža podršku organizacijama civilnog društva i lokalnim vlastima kako bi ojačali kapacitete za borbu protiv diskriminacije i lakše doprli do građana. Postoje tri takve šeme:
- „Borba protiv govora mržnje putem digitalnih platformi“ – sprovodi ga Građanska alijansa u cilju povećanja znanja i svijesti šire javnosti, posebno mladih u Crnoj Gori, o opasnostima koje izaziva govor mržnje. Dodatno, projektom se promovišu načini na koje je moguće razviti kontranarativ, posebno u doba pandemije.
- „Efikasni odgovori na hitne potrebe LGBTIQ zajednice u vrijeme COVID-19“ – sprovodi ga LGBTIQ Socijalni centar. Ovaj projekat je usmjeren na izazove sa kojima se LGBTIQ zajednica susreće u svakodnevnom životu, uključujući govor mržnje i nasilno ponašanje prema pripadnicima LGBTIQ zajednice, i to kroz praćenje institucionalnih odgovora i pružanje besplatnih usluga psihosocijalne podrške.
- „Crnogorska omladina protiv govora mržnje“ – sprovodi ga NVO Mladi Romi. Projekat doprinosi prevenciji govora mržnje u crnogorskom društvu, promovišući principe i vrijednosti antidiskriminacije i kulturu ljudskih prava romske zajednice. Takođe, pomaže u podizanju svijesti javnosti o važnosti antidiskriminatornih politika.
Više o Horizontal Facility programu
Prva faza programa trajala je od 2016. do 2019. godine, dok druga faza pokriva period od 2019. do 2022. godine. Iznos programa je oko 41 milion eura (85% finansira EU, 15% SE). U prvoj fazi programa bilo je šest projekata koji su obuhvatili Crnu Goru, sa ukupnim budžetom od 3,33 miliona eura. U drugoj fazi izdvojeno je 4,7 miliona eura za sedam projekata, koji pokrivaju sva ključna područja Horizontalnog programa, kao što su: reforma pravosuđa, zaštita ljudskih prava, reforma zatvorskog sistema i policije, borba protiv ekonomskog kriminala, borba protiv diskriminacije i inkluzivno obrazovanje.