Evropska komisija predložila je ažuriranje Preporuke Savjeta o koordinaciji ograničenja slobodnog kretanja u EU, koja su uspostavljena kao odgovor na pandemiju COVID-19. Kako se epidemiološka situacija poboljšava, a kampanje vakcinacije ubrzavaju širom EU, Komisija predlaže da države članice postepeno olakšavaju putne mjere, uključujući najvažnije za vlasnike EU digitalnog COVID sertifikata. Komisija je takođe predložila da ažurira zajedničke kriterijume za rizična područja i da uvede mehanizam „hitne kočnice“ kako bi se pozabavila prevalencijom novih varijanti koje izazivaju zabrinutost ili interes. Predlog takođe uključuje posebne odredbe o djeci kako bi se osiguralo jedinstvo porodica koje putuju i standardni period važenja testova.

Didier Reinders, komesar za pravosuđe, rekao je: “Posljednje nedjelje donijele su kontinuirani trend smanjenja broja infekcija, što pokazuje uspjeh kampanja vakcinacije širom EU. Paralelno sa tim, podstičemo pristupačne i široko dostupne mogućnosti testiranja. U tom kontekstu, države članice polako ukidaju ograničenja za COVID-19 kako u zemlji, tako i u pogledu putovanja. Danas predlažemo da države članice koordinišu ovo postepeno ukidanje ograničenja slobodnog kretanja, uzimajući u obzir naš novi zajednički alat: EU digitalni COVID sertifikat. Sada očekujemo od država članica da najbolje iskoriste ovaj instrument i preporuku da se svima omogući ponovno slobodno i sigurno kretanje. “

Ključna ažuriranja zajedničkog pristupa putničkim mjerama unutar EU, nadovezujući se na kodnu obojenu mapu koju je objavio Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC):

Potpuno vakcinisane osobe koje imaju sertifikate o vakcinaciji u skladu sa EU digitalnim COVID sertifikatom treba da budu izuzete od testiranja ili karantina povezanih sa putovanjem 14 dana nakon primanja posljednje doze. Ovo takođe treba da obuhvati oporavljene osobe koje su primile jednu dozu vakcine od 2 doze. Tamo gdje države članice prihvataju dokaz o vakcinaciji kako bi se odrekle ograničenja slobodnog kretanja i u drugim situacijama, na primjer nakon prve doze u seriji od 2 doze, one bi takođe trebale da prihvate, pod istim uslovima, potvrde o vakcinaciji protiv COVID-19. vakcina.

Oporavljene osobe koje posjeduju sertifikate u skladu sa EU digitalnim COVID sertifikatom treba da budu izuzete od testiranja ili karantina u vezi sa putovanjem tokom prvih 180 dana nakon pozitivnog PCR testa.

Osobe sa važećim sertifikatom o testiranju u skladu sa EU digitalnim COVID sertifikatom treba da budu izuzete od mogućih zahteva za karantin. Komisija predlaže standardni period važenja za testove: 72 sata za PCR testove i, ako ih država članica prihvati, 48 sati za brze testove antigena.

“Hitne kočnice“: Države članice trebale bi ponovo da uvedu putne mjere za vakcinisane i oporavljene osobe ako se epidemiološka situacija brzo pogorša ili ako je zabilježena velika prevalencija zabrinjavajućih verzija.

Pojašnjenje i pojednostavljenje zahtjeva, kada ih države članice nameću na osnovu sopstvenog procesa donošenja odluka:

Putnici iz zelenih područja: bez ograničenja

Putnici iz narandžastih područja: Države članice mogu zahtjevati test prije odlaska (brzi antigen ili PCR).

Putnici iz crvenih područja: Države članice mogu zahtjevati od putnika da prođu karantin, osim ako nemaju test pred polazak (brzi antigen ili PCR).

Putnike iz tamnocrvenih područja: nebitna putovanja treba snažno obeshrabriti. Zahtjevi za testiranje i karantin ostaju.

Da bi se osiguralo porodično jedinstvo, maloljetnici koji putuju sa roditeljima treba da budu izuzeti iz karantina kada roditelji ne moraju da prođu karantin, na primjer zbog vakcinacije. Djeca mlađa od 6 godina takođe bi trebalo da budu izuzeta od testiranja u vezi sa putovanjima.

Komisija predlaže prilagođavanje pragova ECDC mape s obzirom na epidemiološku situaciju i napredak u vakcinaciji. Za područja označena narandžastom bojom, predlog je povećati prag 14-dnevne kumulativne stope prijavljivanja slučajeva COVID-19 sa 50 na 75. Slično tome, za crvena područja predlog je prilagoditi opseg pragova sa trenutnih 50-150 na novi 75-150.

Pored toga, Komisija poziva na dalje napore kako bi se osiguralo nesmetano uvođenje EU digitalnog COVID sertifikata. U tu svrhu, države članice treba da iskoriste, u najvećoj mogućoj mjeri, postojeće mogućnosti prema nacionalnom zakonu da započnu sa izdavanjem EU digitalnih COVID sertifikata već prije stupanja na snagu osnovne uredbe 1. jula. Tamo gdje nacionalni zakon predviđa verifikaciju COVID-19 sertifikata, imaoci EU digitalnog COVID sertifikata već bi ga mogli koristiti tokom putovanja.

Komisija će podržati ovaj proces lansiranjem centralnog dijela EU digitalnog COVID sertifikata, EU gatevaj-a koji čuva javne ključeve potrebne za verifikaciju EU digitalnog COVID sertifikata, 1. juna. S obzirom na to da se lični podaci ne razmjenjuju putem mrežnog prolaza EU, države članice bi već mogle da koriste njegovu funkcionalnost.

Predlog Komisije takođe osigurava dosljednost sa pravilima o nebitnim putovanjima u EU, koje je Savjet ažurirao 20. maja 2021. godine.