Pandemija koronavirusa predstavlja nezamapćeno opterećenje za zdravstveni sistem i sistem socijalne zaštite, kao i ozbiljnu prepreku privredi. Imunizacija je najefikasniji odgovor javnog zdravstva, kako u pogledu spašenih života tako i u pogledu ekonomskih koristi. Drugim riječima, vakcina je glavni “lijek” za izlaz iz pandemije, a pristup vakcinama je od primarne važnosti za dostizanje tog cilja.
Ovim projektom Evropska unija pomaže da se umanji društveni i ekonomski uticaj bolesti COVID-19 u Crnoj Gori. Konkretno, cilj je da se osigura da se vakcine protiv COVID-19, nabavljene kroz mehanizme koje finansira EU, primijene na utvrđenim prioritetnim grupama u Crnoj Gori – prvenstveno na zdravstvenim radnicima, starijim osobama, te osobama koje se nalaze u ugroženoj i visokorizičnoj kategoriji.
Osim toga, EU je jedan od vodećih donatora koji podržavaju pravičan pristup vakcini protiv COVID-19. EU i njene države članice su donirale vakcine za podršku imunizaciji u Crnoj Gori. Naime, EU je donirala 42.000 doza vakcine Pfizer/BioNTech; Slovenija je donirala 42.000 doza vakcine Moderna; Francuska je donirala 117.000 doza vakcine Pfizer/BioNTech; Poljska je donirala 100.840 doza vakcine Pfizer/BioNTech; Hrvatska je donirala 10.000 doza vakcine AstraZeneca; Slovačka je takođe donirala 10.000 doza vakcine AstraZeneca, dok je Mađarska je donirala 200.000 doza vakcine Sinofarm.
Vakcine su među najvećim dostignućima savremene medicine. Kako je izjavila Oana Kristina Popa, ambasadorka EU u Crnoj Gori: „Pandemija Covid-19 je daleko od svog kraja, ali sada imamo efikasne alate za borbu protiv nje. Pozivam sve u Crnoj Gori da se vakcinišu kako bismo zajedno uz pomoć vakcina pobijedili ovu i druge bolesti”.