U prostorijama Evropske kuće NVO Zero Waste sa partnerima predstavila je rezultate akcija čišćenja koje su organizovane širom Crne Gore u sklopu Evropskog dana čišćenja obala. U akciji je učestvovalo 445 volontera i 19 organizacija koje su imale ulogu koordinatora na lokalnom nivou. Očišćeno je 18 obala rijeka, jezera i mora u 12 crnogorskih opština a sakupljeno je 12 tona otpada.
Kako je navedeno, na svakoj lokaciji vršena je revizija otpada pomoću koje se može doći do podatka koji je otpad dominantan i ko su najveći zagađivači. Kao i u prethodnih pet godina koliko se akcija povodom Evropskog dana čišćenja obala organizuje, dominira ambalaža za jednokratnu upotrebu, a preko polovine su plastične boce.
“Prema tome, potrebno je ubrzati proces donošenja novog Zakona o upravljanju otpada koji u sebi sadrži direktivu o zabrani plastike za jednokratnu upotrebu, kao i proširenu odgovornost proizvođača i šemu povrata depozita.” poručili su iz Zero Waste.
Kako su naveli, što se tiče implementacije zakona, potrebno je poštovati hijerarhiju otpada usvojenu od strane Evropske unije i prioritizovati smanjenje otpada. To dalje podrazumijeva kampanje za širenje svijesti, ali isto tako i uspostavljanje sistema u kom je povratna staklena ambalaža pogodnija od reciklaže, kako za kompanije, tako i za potrošače.
Reciklaža je zadnja karika u lancu, ali je jednako važna, poručili su okupljeni aktivisti. Navode da je potrebno ubrzati proces implementacije šeme povrata depozita, angažman iskusnih eksperata koji će pažljivo proučiti tržište i prilagoditi sistem mogućnostima.
Šema povrata depozita, ukoliko se implementira kvalitetno, može povećati stopu odvojeno sakupljene ambalaže na 90%, poručili su iz Zero Waste.