Teatar, dječiji osmijeh i zmijski car koji je progutao slona

“To je pitanje reda” govorio mi je mali princ. “Kada čovjek završi svoje jutarnje dotjerivanje, treba pažljivo da sredi i planetu”. tvrdio je dok je posmatrao crtež ovce.

Planeta malog princa je malena, sve vezano za nju je strašno malo, ali  sve vezano za ovo djelo Antoana de Sent Egziperija je zato veličanstveno, univerzalno i veliko.

Neko bi možda pomislio da je lako brinuti se, stoga, o planeti malog princa, ali vjerujte nam na riječ da nije baš tako lako. Za to je potrebna želja i svijest.

U  susret Zelenoj nedjelji  Evropska kuća obilježila je Međunarodni dan djeteta koji se u mnogim zemljama, između ostalog i u Poljskoj, obilježava 1. juna.

Problem su, vidite, baobabi. Oni su tako veliki da svojim korijenjem mogu da razore malenu planetu. Zato je malom princu potrebna ovca, ovca koja jede baobab dok je još malen poput žbuna.

Ne treba, dakle, čekati da ekološki problem preraste u strašni baobab, problemi životne sredine se rješavaju dok su još maleni. Rješavaju se korak po korak.

U to nas je uvjerila poljska pozorišna trupa Fondacije “Kambak” čija je djelatnost usmjerena na stvaranje, promociju kulture i umjetnosti osoba sa invaliditetom.

„Stvaramo prostor za rad, radionice, ali, možda prije svega, spoznaju, integraciju i prihvatanje drugih ljudi i sebe. Ove aktivnosti su vezane ne samo za osobe sa invaliditetom, već i za sve osobe koje se posebno osjećaju” – istakla je govoreći o radu Fondacije njen osnivač, Beata Leh-Kubajska.

“Teatar Kambak, koji je stvarala grupa prijatelja, godinama je vezan za pozorište i umjetnički život grada Vroclava. Nastao je iz potrebe da se stvori jedinstveno mjesto na pozorišnoj mapi ovog grada”, navodi Maćej Mazurkijevič –  glumac, osnivač i član Fondacije. On dodaje da je osnovna pretpostavka njihovog pozorišta činjenica da na jednoj sceni, sa jednakim pravima i dužnostima, funkcionišu i stvaraju pozorišnu magiju glumci koji su osobe sa invaliditetom i profesionalni glumci.

“Vjerujemo u to da se umjetnik rađa i da svako od nas ima pravo biti ne samo primalac kulture već i stvaralac”, kazao je između ostalog Mazurkijevič.

Pozorišni ansambl, u saradnji sa ambasadom Poljske, Udruženjem Poljaka nastanjenih u Crnoj Gori, kao i Evropskom kućom, organizovao je i radionicu tokom koje se družio sa učenicima  Osnovne škole „Božidar Vuković Podgoričanin” iz podgoričkog naselja Konik kao i sa djecom iz Udruženja Poljaka nastanjenih u Crnoj Gori.

Kako se to postaje glumac, koliko hiljada knjiga je potrebno prije toga pročitati, kako se raspjevavati i kako maštati…djeca su imala priliku da čuju od glumice Beate Leh ─ Kubajske i glumaca Rafala Kozoka i Maćeja Mazurkijeviča.

Sa najmlađima je repovao Radoslav Vojtas.

Nakon druženja mališani su imali priliku da pogledaju pozorišnu predstavu  “Mali princ”.

Ova predstava rađena je po motivima romana Antoana de Sent Egziperija. Roman “Mali princ” objavljen 1943. godine, preveden je na preko 300 jezika i prodat u preko 140 miliona primjeraka. Vremenom je prihvaćen sa oduševljenjem širom svijeta. To je čarobna i bezvremenska pjesma. Puna je istine i ljepote, a teme o kojima govori predstavljaju izuzetno vrijedne putokaze lijepog ponašanja i percepcije svijeta.