Predstavnici četiri nevladine organizacije (NVO) i jedne neformalne grupe u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture potpisali su ugovore u sklopu grant šeme „U pravo vrijeme“, u okviru koje su podržani sa 76.752 eura.

Izvršna direktorica Juventasa, Ivana Vujović, kazala je da se projektom “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture” daje direktna finansijska i mentorska podrška nevladinim organizacijama i neformalnim grupama koje djeluju kao zaštitnici ljudskih prava u svim dijelovima Crne Gore.

„Ovim projektom će biti realizovan niz aktivnosti zagovaranja i jačanja kapaciteta koje imaju za cilj da doprinesu boljem političkom okruženju za rad OCD aktivnih u ovim oblastima, kao i da doprinesu izgradnji partnerstva na lokalnom nivou što će sve dovesti do širenja prostora za aktivnosti civilnog društva“, rekla je Vujović.

U sklopu ovog projekta, kako je dodala, realizuje se grant šema od 1. marta  ove godine do 1. oktobra 2024. godine, u okviru koje će biti  raspisana tri javna konkursa ukupne vrijednosti 350,000 eura.

Podsjetila je da su Juventas i CeMI sproveli istraživanje među NVO-ima u junu ove godine, u kojem je učestvovalo 45 organizacija, uglavnom manjih, koje su, kako je pojasnila, izrazile duboko nezadovoljstvo trenutnom raspodelom sredstava na nacionalnom i lokalnom nivou.

„Istraživanja koje je CeMI sproveo tokom 2022. pokazala su da je rejing lidera vodećih nevladinih organizacija veći od lidera političkih partija“, navela je Vujović.

Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, Liselote Isakson, kazala je da je aktivno i živo civilno društvo ključni element svakog demokratskog sistema, navodeći da ono daje glas građanima i stvara vezu između građana i vlasti.

„U procesu pristupanja jedne zemlje EU, organizacije civilnog društva igraju veoma važnu ulogu. Oni su najbliži ljudima na terenu i najbolje pozicionirani da znaju njihove potrebe. Organizacije civilnog društva takođe predstavljaju te potrebe Vladi i igraju aktivnu ulogu u procesima donošenja odluka. Oni ispunjavaju važne dužnosti kontrole i ravnoteže u demokratijama, u stanju su da utiču na vladu i da je drže odgovornom“, navela je Isakson.

Poručila je da je cilj EU u Crnoj Gori da osnaži civilno društvo da iznese važne reforme i promjene za građane Crne Gore.

„Budući da ovaj poziv za podnošenje predloga projekata ima za cilj da podrži promociju demokratije i ljudskih prava, drago mi je da vidim da će podrška ići u prave ruke, za projekte koji se bave prevencijom i borbom protiv trgovine ljudima, rodno zasnovanog nasilja i podrške društveno-ekonomskom uključivanju ranjivih grupa, kao što su Romi“, rekla je Isakson.

Pravni savjetnik u Juventasu i koordinator grant šeme „U pravo vrijeme“, Jovan Bojović,  kazao je da se u okviru grant šeme čija je vrijednost 350 hiljada eura realizuju  tri javna konkursa.

„Komisija je donijela odluku da u prvom krugu podrži pet projekata. Odnosno da od 105.000 eura koliko je imala na raspolaganju, raspodijeli  76.752 eura dok će iznos od 28.248,00€ biti raspodijeljen kroz drugi krug bodovanja I Javnog konkursa“, naveo je Bojović.

Kazao je da su podržani projekti Neformalne grupe SveMir, projekat „Medijsko – rodna pismenost“, i nevladinih organizacija Udruženja za podršku Roma i Egipćana, projekat „Za nas je pravo vrijeme“, Bunt scene, projekat „Izloženo nasilje“, Mreže za evropske politike „Master“, projekat „Ja imam pravo!“ i Pravnog centra, projekat FREEDOMKEEPERS: Mobilni timovi u lokalnim zajednicama u borbi protiv trgovine ljudima“, naveo je Bojović.

Najavio je da je planirano da drugi javni poziv bude raspisan 1. decembra ove godine, dok je poslednji javni poziv planiran za 1. mart naredne godine.

Projekat “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture” realizuju nevladine organizacije Juventas, Help – Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide uz podršku Delegacija Evropske Unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).