U tišini svog vodenog puta Vltava protiče ispod Karlovog mosta u Pragu i priča priču o Češkoj.
Smještena u samom srcu Evrope, Češka je poznata po svojim slikovitim gradovima, bogatoj istoriji i očaravajućim krajolicima.
Prvi stanovnici Češke bila su keltska plemena koja su naseljavala ovo područje još tokom antike. U prvom vijeku prije nove ere, Kelte su zamijenila germanska plemena, a zatim su se u 6. vijeku nove ere na ovo područje naselili Slaveni.
Legenda kaže da je na stjenovitim liticama visoko iznad Vltave, mitska kraljica i proročica Libuše prorekla podizanje grada Praga riječima:
“Vidim veliki grad čija će slava dotaći zvijezde.”
Prag, Zlatni grad.
Pored toga što čuva Vltavin tok, Prag je centar češkog kulturnog nasljeđa, umjetnosti i arhitekture.
Jedan od najpoznatijih simbola grada je Astronomski sat (Orloj), treći najstariji na svijetu. Ovaj sat ne prestaje da fascinira posjetitelje svojim složenim mehanizmom. Neizostavni djelovi praške arhitektonske baštine su i Zlatna ulica i Katedrala Svetog Vida. Ova katedrala, izgrađena u mešavini više stilova: gotičkom, renesansnom, baroknom i neogotičkom, je jedna od najvećih u Evropi, a njen toranj se vidi iz čitavog Praga.
Karlov most
Ovo je najstariji a ujedno i najpoznatiji praški most. Povezuje Stari grad sa drugom obalom Vltave, Malom Stranom. Most je podigao kralj Karlo IV, 1357.godine.
Kažu da je kralj Karlo IV po predlogu numerologa postavio kamen temeljac 9. jula 1357. godine u 5:31h.
Ovaj datum i vreme gradnje su davali simetrični broj 135797531.
Karlov most je dugačak 621 metar a širok gotovo 10 metara. Ima 16 lukova i zaštićen je kulama sa obije strane. Most ukrašava 30 uglavnom baroknih statua. Među njima najznačajnija je statua sv. Jovana (Jana) iz Nepomuka, nacionalnog sveca Češke i zaštitnika rijeka, mostova, mornara, ribara i rudara.
Češka je zemlja umjetnosti koja je svijetu darivala slikara František Kupku, reditelja Miloša Formana, pisce Franca Kafku i Milana Kunderu
Pored autora čuvene simfonije “Vltava” Bedžih Smetane, glavni grad Češke je bio dom mnogih velikih kompozitora poput Antonína Dvořáka i Leoša Janačeka, čija su djela i danas dio svjetskog muzičkog nasljeđa.
Česi gaje duboko poštovanje svom kulturnom nasljeđu, prema hokeju na ledu i kafi, koju piju još od 17. vijeka.
Prvi kafići počeli su se otvarati u Pragu početkom 18. vijeka, a “Café Slavia”, jedan od najpoznatijih praških kafića, otvoren je 1884. godine. Kultura ispijanja kafe duboko je ukorijenjena u češkom društvu, te su kafići centralna mjesta za društvena okupljanja, intelektualne rasprave i umjetničku inspiraciju.
Inspiraciju koja nam je darivala i izložbu portreta čeških heroina koja će biti otvorena u Evropskoj kući 28. juna u 10 sati u sklopu događaja “Kafa sa ambasadorom Češke”. Dođite da zajedno sa ambasadorkom Češke u Crnoj Gori, Janinom Hrebičkovom razgovaramo o njenoj prelijepoj zemlji i njenim divnim ljudima.