Kao dio globalnog odgovora na epidemiju koronavirusa, Evropska komisija je najavila do 38 miliona eura neposredne podrške zapadnom Balkanu za pomoć zdravstvenom sektoru u borbi protiv epidemiije izazvane koronavirusom i preusmjeravanje 374 miliona eura kako bi se pomoglo društveno-ekonomskom oporavku regiona.
“Evropa se suočava sa neviđenom zdravstvenom krizom, ali čak i u ovim teškim vremenima uvijek ćemo biti tu za naše partnere sa zapadnog Balkana, koji pripadaju EU. Pomoći ćemo našim partnerima da pokriju trenutne potrebe njihovih zdravstvenih sistema, kao i promovisati dugoročne mjere za ublažavanje socio-ekonomskog uticaja krize izazvane koronavirusom i podržati mala i srednja preduzeća u regionu. ” kazao je Komesar za proširenje Oliver Varhelji.
Odgovor na trenutne potrebe
Na zahtjev partnera, Komisija reaguje na trenutne potrebe podržavajući isporuku medicinskih uređaja i opreme, kao što su respiratori, laboratorijski setovi, maske, naočare i zaštitna odjela.
EU će pomoći Albaniji i Sjevernoj Makedoniji da pokriju trenutne potrebe njihovih zdravstvenih sistema sa do četiri miliona eura, Bosni i Hercegovini sa 7 miliona eura, u međuvremenu će Crna Gora dobiti do tri miliona eura, Kosovo do pet miliona eura a do 15 miliona eura otići će u Srbiju, do sada najugroženiju zemlju.
Komisija takođe uključuje zapadni Balkan u inicijative EU za borbu protiv koronavirusne krize poput zajedničkih programa nabavke zaštitne opreme i ubrzala je implementaciju projekta sa Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Prvobitno predviđen za 2021. godinu, ovaj projekat će poboljšati njihove kapacitete za ispitivanje i kontrolu zaraznih bolesti, poboljšati sposobnosti za medicinski odgovor za hitne slučajeve i podržati razvoj njihovih mikrobioloških sistema za javno zdravlje.
Ublažavanje društveno-ekonomskog uticaja epidemije
Da bi pomogla ublažavanju društveno-ekonomskog uticaja koronavirusa, EU će takođe preusmjeriti sredstva iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) kako bi pomogla oporavku partnere na zapadnom Balkanu u kratkom i srednjem roku. To će uključivati podršku privatnom sektoru, povećanje socijalne zaštite, uz posebnu pažnju ranjivih grupa i jačanje otpornosti u javnom zdravstvenom sektoru.
U tu svrhu, Komisija će mobilizovati do 46,7 miliona eura za podršku socijalnom i ekonomskom oporavku Albanije, 73,5 miliona eura za Bosnu i Hercegovinu, 50 miliona eura za Crnu Goru, dok će Sjeverna Makedonija imati koristi od 62 miliona eura, Srbija do 78,4 miliona, a Kosovo će dobiti do 63 miliona eura.
Komisija takođe blisko sarađuje sa međunarodnim finansijskim institucijama i relevantnim finansijskim institucijama iz država članica EU kao TEAM EUROPE kako bi pružila koordinisan odgovor za podršku realnoj ekonomiji, uključujući mala i srednja preduzeća, i likvidnost, takođe bankarskog sektora.
Pored toga, Komisija sarađuje sa Savjetom za regionalnu saradnju (RCC) i sekretarijatima Ugovora o transportnoj zajednici i zoni slobodne trgovine u Centralnoj Evropi (CEFTA) na rješavanju pitanja koja utiču na snabdjevanje i olakšavanje kretanja robe u regionu, i između regiona i EU. U tom cilju, Komisija je u svoju komunikaciju o “zelenim koridorima“ od 23. marta 2020. uključila granične prelaze EU i zapadni Balkan smeštene duž transevropske saobraćajne mreže (TEN-T). EU sada podržava zapadni Balkan u širenju zelenih koridora u regionu.