EU je podnijela svoj prijedlog tražeći posvećenost članica Svjetske trgovinske organizacije (STO) za multilateralni trgovinski akcioni plan za proširenje proizvodnje COVID-19 vakcina i tretmana i osiguravanje univerzalnog i poštenog pristupa. Ovim prijedlogom STO-u, podijeljenom u dvije komunikacije, EU podvlači centralnu ulogu STO-a u odgovoru na pandemiju COVID-19 i podstiče ostale članice STO-a da se dogovore o nizu obaveza, uključujući prava intelektualnog vlasništva.
Predsjednica Komisije Ursula von der Lejen rekla je: „EU je aktivno pokazala solidarnost sa svijetom od početka pandemije. Evropska unija odobrila je izvoz oko polovine ukupne količine vakcina proizvedenih u Evropi. Naš neposredni, hitni cilj je da obezbijedimo jednak pristup zemljama sa niskim i srednjim prihodima, da šire i brže dijele vakcine. I nastavljamo da pomažemo u povećanju proizvodnje. EU predlaže konkretna kratkoročna i srednjoročna rešenja kako bi se osigurao univerzalni pristup po pristupačnim cijenama. Radujem se što ću sljedeće nedjelje razgovarati sa liderima G7 o načinu postizanja ovog cilja. Pored trenutne krize, važno je osigurati globalnu spremnost za buduće pandemije: diverzifikovanje proizvodnje tako da ne bude centralizovano samo u nekolicini zemalja i jačanje otpornosti zdravstvene infrastrukture u najmanje razvijenim zemljama “.
Više o predlogu EU
EU poziva vlade da:
1. Osiguraju da COVID-19 vakcine, tretmani i njihove komponente mogu slobodno prelaziti granice;
2. podstaknu proizvođače da prošire svoju proizvodnju, istovremeno osiguravajući da ih one zemlje kojima su vakcine najpotrebnije dobiju po pristupačnoj cijeni, i;
3. olakšaju upotrebu obaveznog licenciranja u okviru postojećeg Sporazuma o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine u okviru STO (TRIPS). TRIPS sporazum već pruža ovu fleksibilnost, koja je legitimno sredstvo tokom pandemije koje se može po potrebi brzo koristiti.
Prvi element ima za cilj da ograniči izvozne restrikcije I da održi lanace snabdijevanja otvorenim. Zemlje proizvođači vakcina treba da budu spremne da izvezu priličan dio svoje domaće proizvodnje. Lanci snabdijevanja su međusobno veoma povezani i ne bi ih trebalo prekidati. Pored toga, EU smatra da snabdijevanje COVAKS Faciliti nikada ne bi trebalo da bude ograničeno i nikakve mjere ne bi smjele da ograniče trgovinu ulaznim sirovinama neophodnim za proizvodnju COVID-19 vakcina i tretmana.
Drugi element poziva vlade da snažno ohrabre i podrže proizvođače i programe vakcina da prošire proizvodnju i osiguraju pristupačnu zalihu vakcina za zemlje sa niskim i srednjim prihodima. Takve akcije mogu uključivati ugovore o licenciranju, razmjenu stručnosti, upodobljene cijene, uključujući neprofitnu prodaju zemljama sa niskim prihodima, ugovornu proizvodnju i nova ulaganja u proizvodne pogone u zemljama u razvoju. EU očekuje od svih proizvođača i proizvođača vakcina da daju konkretna obećanja koja će povećati zalihe osjetljivih zemalja u razvoju. S tim u vezi, EU pozdravlja posvećenost kompanija kao što su BioNTech i Pfizer, Johnson & Johnson i Moderna, koje su se već obavezale da će ove godine isporučiti 1,3 milijarde doza zemljama sa niskim prihodima bez profita i zemljama sa srednjim dohotkom po nižim cijenama.
Treći element, koji se odnosi na intelektualnu svojinu, utvrđuje da su dobrovoljne licence najefikasniji instrument za olakšavanje širenja proizvodnje i razmjene stručnosti. Tamo gdje dobrovoljna saradnja zakaže, obavezne licence, pri čemu vlada dodeljuje ciljanu licencu, omogućavajući voljnom proizvođaču da napravi vakcinu bez pristanka nosioca patenta, predstavljaju legitimno sredstvo u kontekstu pandemije. EU smatra da bi sve članice STO trebale biti spremne da:
• saglasni su da je pandemija COVID-19 izuzetna okolnost nacionalne vanredne situacije i da se zahtjeva za pregovaranje sa nosiocem prava može legitimno odreći tamo gdje je to potrebno;
• podržati proizvođače koji su spremni da proizvode vakcine i / ili tretmane po pristupačnim cijenama pod obaveznom licencom, tako da nivo naknade koji proizvođač plaća nosiocu patenta odražava takve pristupačne cijene;
• složiti se da bi obavezna licenca mogla da pokrije bilo koji izvoz namjenjen zemljama koje nemaju proizvodne kapacitete, uključujući preko mehanizma COVAX.
EU takođe predlaže namjensku komunikaciju o intelektualnoj svojini tijelu STO zaduženom za sprovođenje Sporazuma o trgovinskim aspektima prava intelektualne svojine (TRIPS Savjet). Ovdje EU daje više detalja i jasnoću o svakoj od tri tačke intelektualne svojine i povezuje ih sa specifičnim odredbama TRIPS sporazuma. Što se tiče širokog odricanja koje su predložili brojni članovi STO, Evropska komisija, iako spremna da razgovara o bilo kojoj opciji koja pomaže u što skorijem okončanju pandemije, nije uvjerena da bi to pružilo najbolji trenutni odgovor za postizanje cilja najšira i pravovremena distribucija COVID-19 vakcina koje su hitno potrebne svijetu. Predlozi imaju za cilj postizanje tog cilja na brz i efikasan način.