Unutrašnje dijete

To je onaj dio naše ličnosti koji je kreativan, spontan i zarigran, ali i onaj dio nas koji se lako uplaši.

O tom uplašenom i razigranom dijelu naše ličnosti napisano je, u posljednjih nekoliko decenija, mnogo knjiga, a svijest o važnosti povezivanja sa djetetom u sebi značajno je porasla.

„Postupamo sa sobom kao odraslima onako kako su s nama postupali drugi kad smo bili djeca.“ tako je prihološkinja Alis Miler jednom opisala čovjekov odnos sa svojim unutrašnjim djetetom.

O tom dijelu naše ličnosti koji se lako uznemiri tokom teških razgovora, u kome živi veliki dio naših strahova, nesigurnosti i nepovjerenja, koji paniči kada nas šef pozove iznenada na sastanak ili koji ima ogromnu tremu pred intervju razgovarali smo sa Jelenom Marković Smart Change tokom četvrte ČEK radionice posvećene mentalnom zdravlju u poslovnom okruženju.

“Unutrašnjim djetetom se gotovo uvijek bavimo u kontekstu porodičnih i privatnih odnosa. Ali unutrašnje dijete ne ostane da čeka ispred vrata kancelarije dok mi radimo. Kroz ovu radionicu istražujemo  da li je, i u kolikoj mjeri ovaj dio ličnosti prisutan na poslu” kazala je Jelena.

Život nije igra ali ipak možda bi nam bilo lakše ako bismo se sjetili da na njega gledamo malo razigranije, malo slobodnije. Tokom radionice naučili smo nekoliko tehnika koje će nam pomoći da sa više samopouzdanja, slobode i igre, a manje straha, gradimo karijeru i odnose na poslu.

ČEK radionicom: Unutrašnje dijete na poslu završen je serijal radionica o mentalnom zdravlju koje je Evropska kuća u saradnji sa Jelenom Marković Smart Change organizovala u okviru Evropske godine vještina.

Pričati o mentalnom zdravlju i brinuti o njemu kako u privatnom, tako i u poslovnom okruženju, čini se nikad nije bilo važnije. Zato je njegovanje ličnog mentalnog zdravlja ali i empatija prema tuđem najbitnija  vještina s kojom čovjek treba koračati kroz svijet.