Projekat podržan od strane EU pruža podršku osnaživanju ruralnog turizma u Crnoj Gori

Sjeverni dio Crne Gore obiluje prirodnim i kulturnim blagom, što ga čini primamljivom destinacijom za posjetioce. U posljednjih nekoliko godina, ruralni turizam  doživljava značajan rast u regionu, s brojem posjetilaca u stalnom porastu. To se može pripisati, u velikoj mjeri, dostupnosti  domaće hrane i pica visokog kvaliteta, kao i mogućnosti da se doživi tradicionalno okruženje.

Međutim, uprkos ovim pozitivnim razvojem, broj noćenja među posjetiocima još uvijek nije dostigao željeni nivo. Razlog tome je nedostatak dodatnih atrakcija ili zabavnih opcija koje bi posjetioce privukle da produže svoj boravak.

Prepoznajući ovaj izazov, Rural Tourism Assosiation, nevladina organizacija koja djeluje na sjevernom dijelu Crne Gore, započela je projekat s ciljem rješavanja ovog problema i poboljšanja ukupne situacije.

Dalibor Šekularac, predstavnik Rural Tourism Assosiation-a, ističe da je pitanje ograničenih zabavnih opcija za posjetioce redovna tema diskusije u udruženju već duže od godinu dana.

“Iako ruralna domaćinstva na sjeveru Crne Gore nude odličnu hranu i smještaj, nedostajalo im je iskustvo u pružanju zabave posjetiocima”, objašnjava Dalibor.

Kako bi se riješio ovaj problem, udruženje je osmislilo plan za uspostavljanje planinarske staze duge devet kilometara koja povezuje sela Lubnice i Kurikuća. Ova staza bi omogućila posjetiocima jednostavnu i ugodnu šetnju, koja im omogućava istraživanje prirodnih atrakcija regiona. Poseban fokus je stavljen na porodični turizam, jer je područje već imalo izazovne staze za iskusne planinare, ali nedostajalo je opcija koje su pogodne za porodice s djecom koje preferiraju rekreacijske šetnje.

Da bi ostvarili svoju viziju, Rural Tourism Assosiation je aplicirao za finansiranje kroz Program za lokalnu demokratiju na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji podržava EU i provodi UNDP. Njihov projekat se uklopio u kriterijume programa i dobili su potrebnu podršku. Uz pomoć ReLOaD2, identifikovali su i pročistili stazu, koristeći profesionalno markiranje GPS-a kako bi osigurali preciznost, postavili neophodnu signalizaciju i kreirali mapu i letke s informacijama o stazi. Nadalje, promovisali su stazu na platformama za vanjski turizam poput Vikilock-a i vlastite web stranice. Kako bi povećali vidljivost, napravili su tri promotivna video spota – jedan koji prikazuje stazu, drugi koji ističe ruralna domaćinstva, i treći koji pruža pregled ruralnog turizma u regionu. Informacije o stazi uključuju i geocaching oznake, što odražava trenutni trend u modernom turizmu.

Staza je sada u funkciji skoro godinu dana, a nedavno su predstavnici Rural Tourism Assosiation-a, UNDP-a i EU-a posjetili sela kako bi procijenili njen učinak. “Staza je dobro prihvaćena od strane posjetilaca, a neki vlasnici ruralnih domaćinstava čak su počeli pružati usluge vodiča za stazu”, kaže Dalibor.

Prema Daliboru, projekt nije samo pružio podršku domaćinstvima, već je služio i kao vrijedna prilika za učenje. “Iako je bio projekat malog obima, opremio nas je važnim vještinama u nabavci, izvještavanju i drugim relevantnim područjima”, objašnjava Dalibor. “S obzirom na znanje koje smo stekli, osjećamo se sigurniji u prijavljivanju za veće projekte i programe koji su finansirani od strane EU i drugih donatora.”

 

Tekst i fotografije preuzeti sa sajta: WeBalkans.eu