Evropska unija nije kompletna bez Zapadnog Balkana, kazala je šefica delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa, navodeći da je za evropsko proširenje potrebno strpljenje. Ona je, u razgovoru sa članovima Crnogorskog udruženja studenata političkih nauka (MAPSS) na temu “Proširenje EU na Zapadni Balkan”, rekla da je bitno razumjeti kontekst u kojem se država trenutno razvija, šta članstvo u EU podrazumijeva, kao i obaveze koje dolaze sa članstvom.
Ona je navela da je EU morala da se navikne na mnoge promjene, i da je danas jaka ekonomska, politička unija i spoljnopolitički činilac. Ona je navela da EU nije jednostavan entitet, da od 27 država članica svaka ima svoje nacionalne interese, da su zemlje raznovrsne, i da to čini Uniju jakom. Prema njenim riječima, evropsko proširenje nije sprint nego maraton za koji je potrebno strpljenje. Popa je kazala da EU bez Zapadnog Balkana nije kompletna.
“Postoje određeni uslovi, i oni postoje sa razlogom. Ako želite postati članica Unije, morate se ponašati u skladu sa određenim standardima. Najvažnije je biti dobro pripremljen, datum pristupanja je od sekundarne važnosti. Bitno je da je evropska agenda sprovedena, da su izvršene neophodne reforme”, navela je Popa.
Ona je kazala da je putovanje važnije od odredišta, i da datum pridruživanja ne postoji bez pristupnog procesa. “Raditi sa EU u oblastima koje su od značaja za vašu državu promijeniće vaš način življenja. Mlada generacija ima važnu ulogu, jer ste obrazovani, putovali ste preko programa Erasmus plus, osjetili ste duh Evrope, iskustva sa evropskim kolegama”, navela je Popa.
Ona je, govoreći o Crnoj Gori, kazala da je vladavina prava jezgro pristupnog procesa i da je reforma pravosuđa veoma bitna. “To su nepopularne, teške reforme, ali bez toga se ne može imati funkcionalna država sa jakim institucijama. Vladavina prava omogućava svim drugim oblastima da funkcionišu kako treba, zato je bitno da to bude ispunjeno”, smatra Popa.
Ona je kazala da je epidemija COVID 19 pružila mogućnost da vidimo da je javno zdravlje važno, ali i pokazala solidarnost na djelu. “Sve što radimo za Zapadni Balkan i Crnu Goru, pomažući svakodnevno u borbi protiv COVID 19, pokazuje da smo partner. Pored finansijske podrške, kreirali smo Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan. Devet milijardi eura je velika svota za region. Da EU nije ozbiljna u vezi sa Zapadnim Balkanom, ne bi omogućila taj novčani iznos”, navela je Popa.
Na pitanje koji su konkretni izazovi na putu članstva Crne Gore u EU i koje bi reforme ona voljela da vidi, ona je kazala da je jedan od izazova koji se mora ispuniti, ne samo u Crnoj Gori nego u cijelom regionu, potreba da se prevaziđe prošlost.
“Morate se sjetiti da su EU izgradili bivši neprijatelji udruženi u radu na većem dobru. Zapadni Balkan je minijatura te ideje. Ako su tadašnja Francuska i Njemačka prevazišle prošlost, može i Zapadni Balkan. Ne smijete dozvoliti da vam istorija determiniše budućnost”, rekla je Popa.