Online platforma www.mapthegap.net, nastala u okviru istoimenog projekta, našla je svoj put ka korisnicima zahvaljujući prezentaciji koju je u EU info Centru održala NVO Crnogorski omladinski forum (COF). Cilj platforme je uvezivanje bitnih aktera na lokalnom nivou – mladih, javnog, privatnog i nevladinog sektora u svrhu rješavanja lokalnih problema.
Projekat „MAP the GAP – Ways of enhancing youth participation in local communities“ realizuje Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine u partnerstvu sa organizacijama: Mladi evropski federalisti Sjeverne Makedonije, Zona Franka iz Italije, Mladinski svet Slovenije, Crnogorski omladinski forum, Omladinski savjet Republike Srpske, Toy Youth Association iz Turske, Narodni parlament iz Srbije i Europejska Fundacja Razwoju Czlowieka iz Poljske a podržan je kroz Erazmus plus program Evropske unije.
Učesnica projekta Jelena Maraš govorila je o događajima u okviru projekta koji su prethodili izradi platforme. Ona je kazala da je cilj projekta bio naći moderno i digitalno rješenje za uvezavanje bitnih aktera na lokalnom nivou (mladi, vlast, privatni sektor i nevladin sektor) za rješavanje lokalnih problema. Trajanje projekta je 18 mjeseci.
„Od planiranih pet, do sada su realizovane četiri aktivnosti. Četvrta aktivnost bio je hakaton u Eškišekiru, u Turskoj. Tom prilikom IT stručnjaci zajedno sa omladinskim radnicima razvijali su inovativna rješenja za povećanje lokalnog aktivizma mladih. Ova web platforma rezultat je niza aktivnosti: radionica, treninga, neformalne edukacije, istraživanja i hakatona“, kazala je Maraš..
Web platforma www.mapthegap.net usmjerena je ka umrežavanju donosioca odluka, NVO sektora, privatnog sektora i mladih. Student Elektrotehničkog fakulteta i učesnik na projektu Marko Vučurović objasnio je kako prezentacija funkcioniše.
„Osnovna ideja kojom su se kreatori aplikacije vodili jeste nedovoljno učešće mladih u lokalnim zajednicama, ali i razlozima zašto je to tako. Mi, kao učesnici projekta, imali smo različite ideje, a ova platforma je negdje to objedinila. Inovativna je i pruža priliku da se mladi izraze i ukažu na neke lokalne probleme, ali i da se povežu sa adekvatnim nadležnim institucijama sa ciljem rješavanja ili pomoći oko postavljenog problema.“ objasnio je Vučurović.
Milica Žugić, generalna sekretarka COF-a, dodala je da je cilj prezentacije bio da svi prisutni testiraju platformu kako bi se ona doradila i bila spremna za korišćenje već od aprila.
“Ono što nam treba od vas je upravo feedback, koje ste probleme imali dok ste koristili platformu, šta vam se jeste, a šta nije svidjelo. Te informacije biće poslate programerima kako bi doradili platformu i kako bi ona bila u potpunosti funkcionalna“, pojasnila je Žugić.
Krajem marta u Sarajevu će biti održana finalna konferencija u okviru projekta na kojoj će predstavnici partnerskih organizacija govoriti o riješenim lokalnim inicijativama, a široj javnosti biće predstavljena i finalizovana platforma, kao i dvije brošure koje su nastale u okviru projekta.