Vršnjačko nasilje predstavlja globalni problem, koji ozbiljno utiče na zdravlje i obrazovanje mladih. Ovaj projekat imao je za cilj razvoj kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD) i sveukupnog odgovora lokalne zajednice u pružanju zaštitnih mehanizama učenicima osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori u prevenciji i borbi protiv vršnjačkog nasilja.
Tokom perioda implementacije, projektne aktivnosti pomogle su u poboljšanju regulatornog okvira u borbi protiv vršnjačkog nasilja, i to kroz: pripremu Nacionalnog akcionog plana za borbu protiv vršnjačkog nasilja i lokalnih akcionih planova u opštinama Berane, Kolašin i Herceg Novi, unapređenje i distribuciju smjernica „Podjela odgovornosti i radnji u svrhu prevencije i u slučajevima nasilja i vandalizma“ svim osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori, te izmjenu školskih statuta kroz uvođenje mogućnosti smjene direktora/direktorice škole u slučaju da on/ona ne sprovodi smjernice.
Kroz ovaj projekat uspostavljen je i nacionalni SOS telefon za prijavljivanje vršnjačkog nasilja, kojim upravlja Ministarstvo prosvjete. Pored toga, uspostavljeni su i Nacionalni tim za borbu protiv vršnjačkog nasilja, koji treba da reaguje u slučajevima vršnjačkog nasilja, zatim klubovi roditelja, djece i nastavnika koji se bave prevencijom vršnjačkog nasilja u najmanje pet škola, te timovi za izvještavanje o preduzetim aktivnostima na sprečavanju vršnjačkog nasilja.
Projektom je podržano stvaranje posebnog informacionog sistema MEIS za evidentiranje slučajeva vršnjačkog nasilja po školama, kao i razvoj licenciranog programa obuke stručnih radnika za postupanje u slučajevima neprihvatljivog ponašanja sa djecom i omladinom. Nadalje, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je u Nastavne smjernice za predmet Priroda i društvo za IV razred osnovne škole uključio socijalni eksperiment koji je sproveden u okviru projekta, a koji će služiti kao materijal koji bi djeca trebalo da gledaju zajedno sa nastavnicima kada obrađuju teme jednakosti i tolerancije.
Zahvaljujući šemi podgrantova u sklopu projekta, ojačana je svijest javnosti o vršnjačkom nasilju u zemlji kroz, a osnaženi su i kapaciteti 8 organizacija civilnog društva u pogledu vršnjačkog nasilja.