Da bi napredovala na putu ka Evropskoj uniji, Crna Gora treba da ostvari dalji napredak u reformi vladavine prava, uključujući u sprovođenju reforme pravosuđa.
Ovaj projekat imao je za cilj da doprinese postizanju višeg nivoa vladavine prava u Crnoj Gori, i to kroz povećanje nivoa profesionalnosti, odgovornosti, efikasnosti i integriteta pravosuđa, zatim poboljšanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva u pogledu praćenja i zagovaranja politika, kao i jačanje saradnje između civilnog sektora i pravosudnih institucija, u skladu sa kriterijumima za pristupanje Evropskoj uniji iz poglavlja 23 i 24.
Tokom perioda implementacije, projektne aktivnosti doprinijele su unapređenju pravnog okvira u pravosudnom sistemu Crne Gore. Naime, usvojen je srednjoročni plan za racionalizaciju mreže sudova i utvrđeni obrasci statističkih izvještaja u skladu sa smjernicama Evropske komisije za efikasnost pravosuđa (CEPEJ). Osim toga, usvojen je i sproveden Akcioni plan za praćenje sprovođenja strategije reforme pravosuđa 2019-2020, a uspostavljena je i nova veb platforma za sudove, Državno tužilaštvo i Ministarstvo pravde. Uz to, pripremljeni su dokumenti sa preporukama za relevantne izmjene politika u pravosudnom sistemu.
Projekat je takođe doprinio uspostavljanju efikasnih mehanizama saradnje između organizacija civilnog društva i pravosudnih institucija. Pored toga, pomogao je u jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva kroz prenos bespovratnih sredstava organizacijama za projekte iz oblasti pravosuđa, uključujući metodologiju praćenja sudova, zastupanje, praćenje suđenja, antikorupciju, pristup pravdi i slične teme. U okviru ovog projekta finansirano je 6 ugovora/podgrantova: