Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD2) koji finansira Europska unija (EU), a implementira Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), sprovodi se na teritoriji Zapadnog Balkana, i to u Albaniji, Bosni i Hercegovini (BiH), Crnoj Gori, Kosovu*, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.
Nakon uspješne prve faze u kojoj je realizovano više od 50 projekata širom zemlje, program ReLOaD2 nastavlja da doprinosi jačanju civilnog sektora podsticanjem bolje saradnje između lokalnih samouprava i nevladinih organizacija, kao i promovisanjem omladinskog i građanskog aktivizma.
Opšti cilj ovog programa je jačanje participativne demokratije i procesa integracije u EU na Zapadnom Balkanu, i to kroz osnaživanje nevladinog sektora za aktivno učešće u donošenju odluka i stimulisanje pravnog i finansijskog okruženja za NVO.
Ovim programom se naglašavaju potrebe lokalnih zajednica i shodno tome jačaju kapaciteti lokalnih samouprava za primjenu transparentnog i rodno odgovornog finansiranja organizacija civilnog društva. Program ReLOaD2 poseban akcenat stavlja na učešće mladih. Naime, ta programska komponenta obuhvata istraživanje potreba i stavova mladih u cilju jačanja njihove participativne uloge u zajednici, finansiranje omladinskih inicijativa, kao i podršku u kreiranju programa prakse za mlade.
Za učešće u programu ReLOaD2, na javnim pozivima odabrano je pet klastera lokalnih samouprava:
- Tara – opštine Mojkovac, Kolašin i Pljevlja,
- Coastal Mates – opštine Budva, Herceg Novi, Kotor i Tivat,
- Zajedno za sjever – opštine Andrijevica i Berane,
- Zajedno Nikšić i Plužine – opštine Nikšić i Plužine,
- Središnji region – Glavni grad Podgorica, Prijestonica Cetinje, opština u okviru Glavnog grada Podgorica – Golubovci i Opština Danilovgrad
Projekti u sklopu programa ReLOaD koje sprovode nevladine organizacije odnose se na različite sfere života – od ljudskih i manjinskih prava, kulturnog nasljeđa, zelene ekonomije, obrazovanja i socijalne politike. U nastavku slijedi pregled nekoliko takvih projekata iz prve faze programa:
*Ova oznaka ne dovodi u pitanje stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom UNSCR 1244 (1999) i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj Deklaraciji o nezavisnosti.