Gdje se krije kokpit “Štuke” njemačkog ratnog vazduhoplovstva? Kako danas izgleda olupina razarača “Dag” koji je ispred Bara uništila podvodna mina 1915. godine?

Ova, i mnoga druga “podvodna” saznanja koja se kriju na dnu Jadrana možete otkriti ako virtuelno zaronite zahvaljujući opremi nabavljenoj u sklopu projekta WRECKS4ALL koji finansira Evropska unija.

WRECKS4ALL projekat je omogućio građanima Crne Gore i turistima da virtuelno istraže važne istorijske olupine na morskom dnu i čuju priče o uzbudljivim istorijskim događajima.

‘’Ovaj projekat je doprinio razvoju infrastrukture i kapaciteta za dalju digitalizaciju podvodne kulturne baštine kroz osnivanje istraživačke jedinice na Univerzitetu Crne Gore’’, ističe podvodni arheolog Darko Kovačević.

Prema riječima Kovačevića, podrška EU je bila od krucijalnog značaja, ne samo kroz finansiranje projekta, već i kroz ugledanje na uspješne modele dobre prakse i različite vrste podrške tokom implementacije.

‘’Zahvalni smo što Evropska unija prepoznaje kapacitet i značaj razvoja ovih sektora, ali i podržava primjenu inovativnih digitalnih tehnologija kao mehanizama promocije i podizanja svijesti o važnosti očuvanja lokaliteta podvodne kulturne baštine kao resursa socioekonomskog rasta i kulturne kohezije prekograničnih regiona’’, ističe Kovačević.

Razvoj Laboratorije za arheologiju pomorstva i WRECKS4ALL VR oprema na Pomorskom fakultetu u Kotoru garantuje održivost projektnih rezultata, ali i njihovu nadgradnju.

‘’Nastavićemo da naredne aktivnosti, vezane za razvoj sektora povezanih sa podvodnom kulturnom baštinom, gradimo u skladu sa najboljim evropskim praksama zaštite i promocije sa ciljem podsticanja različitih socioekonomskih benefita primorskih oblasti’’, zaključuje Kovačević.

Projekat WRECKSFORALL je podržala Evropska unija kroz IPA program prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020.

Glavni cilj projekta bio je je da doprinese jačanju i diverzifikaciji turističke ponude zasnovane na podvodno-kulturnom nasljeđu regije istočnog Jadrana, a sproveli su ga partneri iz Crne Gore UCG /PF Kotor (koordinator projekta) i Turistička organizacija Opštine Bar, iz Hrvatske Sveučilište u Splitu/Pomorski fakultet i Hrvatski pomorski muzej Split, te i iz Bosne i Hercegovine Turistička zajednica Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije.