Svaki drugi zaposleni u crnogorskim online medijima ne prima nadoknadu za prekovremeni rad, saopšteno je na predstavljanju Izvještaja Sindikata medija Crne Gore (SMCG) „Novi mediji – stari problemi 2019“ u EU info centru. Istraživanje o stanju u digitalnim medijima je pokazalo da 63% anketiranih radi prekovremeno, a samo nešto više od 13% ima taj luksuz da posao završi u toku regularnog radnog vremena.

“Svaki drugi zaposleni nikada ne dobije nadoknadu za taj prekovremeni rad. Takođe, iako su gotovo svi zaposleni, ponekad ili uvijek, zaduženi za neki dodatni posao, njih 73,3% nije dodatno plaćeno za taj posao”, kazala je autorka istraživaja Bojana Laković-Konatar.

Najveći broj anketiranih je kazao da je njihova plata od 500-600 eura, te da je primaju redovno (73%) i preko računa u banci (83%).

“Ali ima i onih koji dio zarade primaju ‘na ruke’, odnosno nezakonito, što je praksa koja se mora prekinuti”, upozorila je Laković-Konatar.

Predsjednica Sindikata medija Crne Gore Marijana Camović je naglasila da bi online mediji trebalo da poštuju zakone, posebno one koje regulišu radno vrijeme i rad u toku praznika, i na taj način zaposlenima omoguće dostojanstvene uslove rada i odgovarajuće radno vrijeme.

„Zaposleni u digitalnim medijima bi, kao jedan od načina unapređenja svog položaja, trebalo da razmotre mogućnost sindikalnog organizovanja i udruživanja u sindikate u značajnijoj mjeri nego što je to sada slučaj”, kazala je Camović.

Trenutno je na sajtu Agencije za elektronske medije registrovana 61 elektronska publikacija, od tog broja je 45 informativnih medija. Međutim, brojni informativni mediji još nijesu pristupili registraciji, a problematično je i to što se na isti način registruju i mediji i web sajtovi pojedinih nevladinih organizacija, što otežava evidenciju. Izvještaj sumira nalaze dvogodišnjeg istraživanja i monitoringa stanja u online medijima. Dokument je dio projekta „Union to Union – Digital media organizing campaign 2019“, koji Sindikat medija Crne Gore sprovodi tradicionalno uz podršku Međunarodne federacije novinara (IFJ) i Sindikata novinara Švedske.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *