„Kada pričamo o mentalnom zdravlju, nekako se uvijek vežemo za kontekst privatnog života a jako malo, zapravo, pričamo o mentalnom zdravlju na poslu“ kazala je Jelena.

Na interaktivnoj radionici održanoj u Evropskoj kući  uz pomoć Jelene Marković  Smart Change istražili smo kako to izgledaju zdrave lične granice. Ispitali smo sebe i pronašli odgovor na pitanje kakve smo granice izgradili ili trenutno gradimo u našim privatnim i poslovnim odnosima.

Jelena dodaje da je ova inicijativa Evropske kuće  sjajna prilika da s jedne strane steknemo dobre i korisne vještine poput postavljanja granica u privatnom i s druge strane kako te granice možemo postaviti u poslovnom okruženju.

Lične granice nam pomažu da održimo zdrav i siguran prostor u kome možemo da se pobrinemo za sebe, svoje emocionalno stanje i svoje potrebe.

A ako ja ne želim da odgovorim na mejl nakon radnog vremena?

A ako ne želim da koristim privatno auto u poslovne svrhe?

I gdje da iscrtam na najbolji način granicu i od kojih „materijala“ da je izgradim a da istovremeno ne povrijedim svoje kolege?

I šta ako ih ipak povrijedim nedozvoljavajući im da prekorače granicu koju sam iscrtao?

Polaznici su imali priliku da prođu kroz nekoliko različitih teorijskih osnova koji se tiču postavljanja ličnih granica, saznali su neke detalje iz teorije emocija i na kraju, prošli su kroz nekoliko vrlo konkretnih vještina  i alata koje mogu koristiti u svakodnevnom životu kako bi lakše postavili granice.

 

„Ovo nije magična formula. Polaznici će kroz ove radionice dobiti jedan mali alat koji mogu koristiti  kako bi pomogli sebi i svom mentalnom zdravlju“ kazala je Jelena zaključujući da je za postavljanje granica u poslovnom okruženju najbitnija vježba.

Evropska kuće će organizovati ukupno četiri radionice tokom ciklusa a sve se  tiču mentalnog zdravlja u poslovnom okruženju.