Beč, Beč,Beč… prelijepa Vienna

Austrija je zemlja u kojoj se prošlost, sadašnjost i budućnost dodiruju.

Na lijepom plavom Dunavu prostire se Beč, divni grad koji se svojom ljepotom širi ne samo kroz prostor, nego i vrijeme. Taj prelijepi Beč bio je dom Mocarta, Betovena, Frojda i Gustava Klimta. Istočna strana ovog grada seže u godinu 1825. kada je rođen Johan Štraus II. Ovaj grad i država u kojoj se nalazi sama su muzika i umjetnost.

Dvorci Hohensalzburg, Šenbrun, Belvedere pričaju priču o prošlom vremenu i balovima tokom kojih se igrao Bečki valcer.

Ovi dvorci gotovo dodiruju nebo svojim zidinama, vječnim i visokim kao Alpi.

Austrijski Alpi, poznati kao nezaobilazna skijaška destinacija, se prostiru na oko 62% teritorije Austrije. Krase ih jezera poput Halštatskog i jezera Volfgangze.

Skijanje je postalo popularna aktivnost u Austriji krajem 19. i početkom 20. vijeka. Prvi skijaški klubovi formirani su u Austriji krajem 19. vijeka, a skijanje kao sport se postepeno razvijalo tokom narednih decenija.

Prvi skijaški turniri i takmičenja održavali su se u Austriji u ranom 20. vijeku.

Danas je Austrija jedna od najpoznatijih destinacija za skijanje u svijetu. Alpska područja, kao što su Tirol, Salzburg i Koruška, privlače milione skijaša svake godine.

Ova alpska zemlja, vjerovatno je jedina koja baštini pješačke staze posebno namijenjene jodlerima, ali i onima koji to žele da postanu.

Jodlovanje je tradicionalna tehnika pjevanja koja se koristi u planinskim regijama, posebno u alpskim područjima. To je način pjevanja koji uključuje izmjenu visokih i niskih tonova kako bi se stvorio specifičan zvučni efekt.

Pored glasa, kao najljepšeg žičanog instrumenta, tradicionalni instrument u Austriji je i Šramel i Štajerska harmonika čije zvuke ćete moći da čujete ako 19. jula u 20 časova posjetite Evropsku kuću. Tog datuma proslavićemo austrijsku kulturu slušajući muzičkog virtuoza Jakoba Steinkelnera i zvuke Štajerske harmonike i akordiona.

Jakob Steinkellner  (photo copyright Katrin Wieser)

No teško je uživati u bilo čemu bez kafe.

Kafa je u Austriju stigla kroz trgovinske rute iz Osmanskog carstva tokom 17. vijeka. Prvi poznati zapis o kafi u Austriji datira iz 1683. godine, kada je bečki vojni oficir Georg Franz Kolšicki, koji je bio zarobljenik Osmanlija, dobio dozvolu da preuzme vreće sa zrnima kafe nakon što je Osmanska vojska povučena iz Beča. Kolšicki je otvorio prvu kafeteriju u Beču i započeo tradiciju ispijanja kafe u gradu.

U skladu sa tom kafa-tradicijom, 19. jula u 19 časova, razgovaraćemo, uz kafu, sa ambasadorom Austrije u Crnoj Gori.

”Kafa sa ambasadorima” naziv je  aktivnosti kojom Evropska kuća otvara svoja vrata građanima da se upoznaju sa predstavnicima članica EU u Crnoj Gori i da, kroz otvoren dijalog, saznaju više o njihovim zemljama.