objavljeno

ČEK: Kako transformisati riječi u slike

(Vještina zadavanja AI promptova za kreiranje slika)

„Vještačka inteligencija nije više samo budućnost, ona je sadašnjost, ona je već tu“ kazao je Vujković.

Vještine zadavanja upita vještačkoj inteligenciji predstavljaju vještine budućnosti. Zato je u okviru Evropske godine vještina u saradnji sa Crnogorskim udruženjem za vještačku inteligenciju MAIA Evropska kuća organizovala dvije radionice o upotrebi Chat GPT i drugih alata za prompt inženjering, odnosno za vještinu zadavanja upita generativnoj vještačkoj inteligenciji.


Radionice je održao Miodrag Vujković ispred MAIA Crnogorskog udruženja za vještačku inteligenciju.

Na prvoj radionici upoznali smo se sa vještinom generisanja teksta dok je druga radionica bila posvećena generisanju slika.

„Kreiranje slika korišćenjem generativne vještačke inteligencije je vrlo interesantna stvar iako alati za generisanje slika nisu tehnički još uvijek napredovali do nivoa do kog je došlo generisanje teksta. Razlog je to što je generisanje slika tehnički i infrastrukturno zahtjevnije.“ istakao je Vujković.

Potrebno je mnogo više računarske moći da bi se generisala jedna slika nego da bi se generisao jedan tekst

Tokom radionice imali smo priliku da se upoznamo sa različitim AI alatima koji se mogu koristiti za generisanje slika.

Postoji nekoliko alata za generisanje slika koji su standardni. Prvi alat koji se pojavio sa ozbiljnim mogućnostima generisanja je bio Midjourney, dok su se kasnije pojavili Stable Diffusion i DALL-E

„Vrlo su male razlike između ovih alata“ naglašava Vujković i dodaje: „ Jedina razlika je možda u estetici dobijenih rezultata, ali kroz prompt inženjering mi možemo podešavati estetiku“

Generisanje jedne slike potroši onoliko struje koliko i punjenje telefona od 0% do 100%. Iako je generisanje slika zahtjevno, ta tehnologija napreduje iz nedjelje u nedjelju

Tokom radionice održane u Evropskoj kući naučili smo da koji su to elementi prompta za generisanje slike. Naučili smo kako kroz prompt zadati alatu: Subjekt (Subject); Okruženje (Setting); Atmosferu (Atmosphere); Raspoloženje (Mood)
Naučili smo da ćemo najbolje rezultate dobiti ako prompt zadamo na engleskom, da razgovor sa vještačkom inteligencijom nije ništa drugačiji od razgovora sa čovjekom i da je uz malo mašte i vještine lako transformisati riječi u slike.