objavljeno

Istraživanje javnog mnjenja: Građani još snažnije podržavaju pristupanje EU

Ukupna podrška građana Crne Gore pridruživanju Evropskoj uniji porasla je na gotovo 78%, uz rekordno visok broj onih koji snažno podržavaju ulazak Crne Gore u EU od 50,2%, navodi se u najnovijem istraživanju javnog mnjenja agencije DeFacto, koje je predstavljeno šefici Delegacije EU i ambasadorima država članica EU u Crnoj Gori.

Da je pristupanje Evropskoj uniji pitanje oko kojeg postoji opšti konsenzus, potvrđuje i podatak da bi na hipotetičkom referendumu o članstvu 80% onih koji bi izašli na glasanje, glasalo za ulazak Crne Gore. Prema nalazima istraživanja, građani Crne Gore Evropska unija se i dalje doživljava kao najvažniji politički i ekonomski partner, i finansijski donator Crne Gore, dok je Delegacija EU među tri institucije koje uživaju naveće povjerenje građana.

S druge strane, istraživanje je pokazalo da građani većinski nisu zadovoljni brzinom kojom država pristupa Evropskoj uniji. Drugi put od mjerenja ovog indikatora, više ljudi veruje da je tempo spor (54,7%), nego brz.

„Ovo istraživanje nam jasno govori da su u teškim vremenima građani Crne Gore još posvećeniji svojoj evropskoj budućnosti. Ali poruka građana je i jasan poziv na hitnu akciju – da Crna Gora nema više vremena za gubljenje i da je sada vrijeme da se osigura evropska budućnost zemlje,“ navela je ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa, komentarišući rezultate istraživanja.

Ambasadorka je naglasila da EU ovu poruku čuje jasno i glasno i izrazila nadu da će poruku građana čuti i crnogorski politički akteri koji imaju moć da preduzmu potrebne aktivnosti i pokrenu neophodne reforme.

„Sada je vrijeme da svi proevropski akteri svoje riječi potkrijepe konkretnim djelima, postignu široki politički konsenzus i ispune obećanje o evropskoj budućnosti dato građanima. Ponašati se proevropski znači raditi zajedno u cilju javnog dobra, iznad političkih i ideoloških opredjeljenja,“ rekla je ambasadorka Popa.

Prof. dr Olivera Komar iz agencije DeFacto koja je sprovela istraživanje, navela je da podrška pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji i dalje ostaje jedini konsenzus u visokopolarizovanom crnogorskom društvu.

“Dodatno, velika većina građana smatra i da bi članstvo Crne Gore u EU koristilo regionalnoj saradnji na Zapadnom Balkanu. Time, građanke i građani šalju jasnu poruku političkim elitama o tome šta bi trebalo da bude pravac crnogorske politike, i u kakvom društvu žele da žive,” naglasila je Komar.

Istraživanje javnog mnjenja sprovedeno je za potrebe Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, na reprezentativnom uzorku od 1.005 ispitanika, u periodu od 28. oktobra do 14. novembra 2022. godine.