objavljeno

Jačanje medijske samoregulacije

PODGORICA, 12.jun 2017. – Akcija za ljudska prava predstavila je u EU Info centru izvještaj „Jačanje medijske samoregulacije i regulacije u promociji slobode izražavanja i prava na privatnost u Crnoj Gori”.

„ Smatramo da je samoregulacija veoma važan pokazatelj zrelosti medija u jednom društvu da sami pristupe ispitivanju spostvenih grešaka i da utiču na blagovremenu zaštitu prava svoje publike, kako prava na slobodu izražavanja tako i na zaštitu prava na privatnost, posebno u ovom dijelu zaštite od klevete i uvrede,“ kazala je direktorka Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević.

Projekat finansira ambasada Australije.

„Smatramo da ima mnogo toga što može da se učini na poboljšanju medijskog okruženja.“ istakla je Irena Milojković iz ambasade Australije.

Autor istraživanja Duško Vuković objasnio je da Nacrt izvještaja analizira praksu kao i odluke samoregulatora.dusko

„Ono što je glavni moj nalaz je da se Medijski savjet za samoregulaciju i dalje bavi žalbama koje koji se odnosi na rad medija koji već imaju samoregulatorna tijela, u ovom slučaju ombudsmane. Što je, po mom dubokom uvjerenju, nešto što je suprotno duhu i suštini samoregulacijie. Izvještaj  sadrži zaključke i preporuke da se ta praksa napusti,“ naglasio je Duško Vuković autor istraživanja.

Izvještaj pokazuje i da je u 2016. godini povećan broj žalbi na TV Pink, te da je Agencija za elektronske medije doniejla nekoliko odluka koje su upozorenje.

„Moj nalaz je da argumentacija, kada se odbijaju prigovori na sadržaje Tv Pink, nije dosljedno izvedena i da se neke stvari predviđaju“, objasnio je Vuković.

Iz Agencija za elektroneske medije objasnili su da se svaki pojedinačni slučaj se posmatra individualno, te da je važan kontekst kao i da se precizno odmjere sve činjenice, sadržaj, izvori i uticaj na jednu i na drugu stranu.

„Nesporno je da Agencija ima pravo da izrekne upozorenje, privremenu mjeru oruzimanja odobrenja i trajno oduzimanje odobrenja. Agencija ne može da izreke novčanu kaznu to može sada samo sud i to za određene vrste prekršaja koja su definisana zakonom. Od 2002 do 2010 Agencija je imala to pravo i mogu da priznam da nam je to bila najefikasija mjera,“ objasnila je Jadranka Vojvodić iz Agencije za elektronske medije

Na drugoj strani u Savjetu za medisjku samoregulaciju objasnili su kako ta organizacija funkcioniše.

„ Mi nemamo mogućnost kažnjavanja nikoga, nemamo način da izreknemo sankcije bilo kome, naša mislija je prije svega damediji treba da prihvate da i njih neko može da kritikuje, da nisu samo oni ti koji mogu da kritikuju. Ja u tome vidim cilj naše organizacije. I evo poslije pet godina s mogu da kažem da je danas puno bolja samoregulacija u medijima nego 2012. kada smo počeli da radimo taj posao.“ rekao je Branko Vujović iz Medijskog savjeta za samoregulaciju.

Član Savjeta Javnog servisa koji razmatra žalbe čitalčaca i slušalaca saglasan je sa zaključkom autora istraživanja da treba unaprijetiti sajt Javnog servisa.

„Ono sam čim sam saglasan da nema odgovarajuće strukture koja je pregledna dovoljno za sve one koji posjećuju portal Javnog servisa, da sve informacije mogu biti na jednom mjestu. Do svih tih informacija se može doći , sve je to na sajtu samo nije objedinjeno na jednom mjestu za sve one koji su zainteresovani za rad Komisije,“ rekao je Goran Đurović član Savjeta RTCG.

Nacrt izvještaj možete pročitati ovdje.