objavljeno

Roditelji da traže tačne i provjerene informacije o zdravlju i razvoju djece od stručnjaka

Roditelji i oni koji će to tek da postanu, informacije o zdravlju djeteta ne treba da traže na internetu, već od ljekara i medicinskih radnika, a za pravilan razvoj i osnaživanje djece veoma je važna i uloga očeva u svakodnevnom životu.

To je poručeno tokom Info dana o trudnoći, dojenju i pripremama za novog člana porodice Stiže nam beba. Događaj je je organizovalo Udruženje Roditelji uz podršku Kliničkog centra Crne Gore, Doma zdravlja Glavnog grada, a od ove godine podršku su pružili i Delegacija EU u Crnoj Gori i UNICEF.

Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji smatra da roditelji danas imaju bezbroj dostupnih informacija, ali da treba da budu usmjereni na ljekare i medicinske radnike.

“Ovaj događaj jeste negdje jedan korak ka tom cilju, ali samo jedan od koraka, jer kroz portal, ali i kroz događaje koje organizujemo, poput „Porodičnog karavana”, koji je u toku i koji obilazi sve opštine, omogućavamo da u komunikaciji sa zdravstvenim i medicinskim radnicima roditelji dođu do informacija koje su blagovremene i tačne, a tiču se zdravlja, rasta i razvoja njihove djece”, rekla je Mihailović.

Novinar Nemanja Živaljević, koji je bio jedan od panelista na događaju, smatra da je uloga tate  izuzetno bitna u odrastanju svakog djeteta i da je prošlo vrijeme kada se očevi nisu uključivali u odrastanje.

“Očevi su sada uključeni svakodnevno, oni pomažu u suštini svojoj porodici i svojoj djeci. Definitivno moramo imati nove modele ponašanja i mi kao očevi moramo da budemo prisutniji za naše porodice, za naše supruge i za našu djecu kako bismo ih izveli na pravi put”, rekao je Živaljević.

Tokom Info dana prošlo se kroz sve one teme koje interesuju buduće roditelje.

Primarius doktor Rajka Pajović, pedijatrica Doma zdravlja Glavnog grada, pojasnila je da je vrlo značajan odlazak kod pedijatra nakon navršenih petnaest dana, kako bi se ispratila beba, a istovremeno pratio njen psihomotorni i i socijalni razvoj, što je jako značajno.

Istakla je da je potrebno praćenje djeteta, od sistematskih pregleda i roditelj je tu da ga prati i pazi, da mu pruža socijalnu podršku.

“Roditelj je tu da mu priča priče, da ga bodri, da se igra sa njim, da mu dozvoli samostalnost u svakom pogledu, od prvih trenutaka kada beba sama krene da nešto uradi, da mu roditelj sve to dozvoli, da ga osamostali, od samostalnog sjedenja, samostalnog ustajanja, kasnije kada krene u vrtić, do samostalnog oblačenja. Moramo samoosnaživati djecu, biti im vjetar u leđa. Ovaj događaj se organizuje već niz godina, naravno, Dom zdravlja Podgorica je uvijek tu prisutan. Mi smo u našoj ustanovi, u toku obilježavanja Nedelje dojenja, organizovali predavanja o prednostima dojenja o držanju bebe”, rekla je Pejović.

Trudnica Jelena Populičić kazala je da je od početka trudnoće htjela da ide na časove o trudnoći, ali da nije naišla na nekog ko bi je uputio.

“Slučajno sam vidjela na Instagramu da će se odvijati neki vid časova, odmah sam pokazala mužu i htjela da idem, kako bi me uputili u sami proces trudnoće i porođaja, a kasnije razvoja djeteta. Ja nisam tip koji je uzimao tuđu djecu i bebice, tako da imam neki strah i želim da čujem mišljenje profesionalaca i da naučim nešto kako bih se bolje posvetila svome djetetu”, rekla je Jelena.

Njen suprug Lazar smatra da su ovakvi događaji jako bitni jer je budućim roditeljima, posebno onima koji čekaju prvo dijete, veoma važno iskustvo, prije svega stručnjaka i drugih roditelja.

Tokom programa posjetioci su imali priliku da čuju brojne stručnjake iz oblasti zdravlja i porodične edukacije, a u okviru sajamskog dijela predstavile su se kompanije koje nude proizvode namijenjene trudnicama, porodiljama, bebama, ali i ostalim članovima porodice.

Za buduće roditelje koji nijesu bili u mogućnosti da dođu na događaj organizator je, zahvaljujući podršci Unicefa i EU, obezbijedio snimanje svih predavanja i prezentacija. Snimak je dostupan na platformi YouTube i Facebook stranici Roditelji.me.