objavljeno

„Tim Evropa“ će do kraja 2021. podijeliti više od 200 miliona doza vakcina protiv COVID-19 zemljama sa niskim i srednjim prihodima

Obezbjeđivanje pristupa bezbjednim i pristupačnim vakcinama protiv COVID-19 širom svijeta, posebno za zemlje sa niskim i srednjim prihodima, prioritet je Evropske unije.

Na Globalnom samitu o zdravlju u Rimu, 21. maja 2021, predsjednica komisije Ursula von der Lajen najavila je da će „Tim Evropa“ do kraja 2021. godine podijeliti sa zemljama sa niskim i srednjim prihodima najmanje 100 miliona doza, uglavnom putem COVAX-a, partnera u vakcinisanju svijeta.

Tim Evropa (EU, njene institucije i svih 27 država članica) na putu je da premaši ovaj početni cilj, sa predviđenim 200 miliona doza COVID-19 vakcina do kraja 2021. godine, koje će biti podijeljene sa zemljama kojima su najpotrebnije.

Predsjednica von der Lajen rekla je: „Tim Evropa preuzima svoju odgovornost pomažući svijetu u borbi protiv virusa, svuda. Vakcinacija je ključna – zato je neophodno osigurati pristup COVID-19 vakcinama zemljama širom svijeta. Do kraja ove godine podijelićemo više od 200 miliona doza vakcina protiv COVID-19 sa zemljama sa niskim i srednjim prihodima. “

Više od 200 miliona doza COVID-19 vakcina koje je odvojio Tim Evropa stići će u zemlje odredišta, uglavnom putem COVAX-a, do kraja ove godine.

COVAX je do sada isporučio 122 miliona doza u 136 zemalja.

Paralelno sa tim, Tim Evropa pokrenuo je inicijativu za proizvodnju i pristup vakcinama, ljekovima i zdravstvenim tehnologijama u Africi.

Inicijativa će pomoći u stvaranju pravih uslova za lokalnu proizvodnju vakcina u Africi, podržanih milijardom eura iz budžeta EU i evropskih institucija za finansiranje razvoja, poput Evropske investicione banke (EIB).

Dana 9. jula, Tim Evropa se složio da podrži velika ulaganja u proizvodnju vakcina od strane Instituta Pasteur u Dakaru, zajedno sa ostalim mjerama podrške. Nova fabrika će smanjiti 99% zavisnosti Afrike od uvoza vakcina i ojačati buduću otpornost na pandemiju na kontinentu.

Pozadina

EU je bila pokretačka snaga globalnog odgovora na koronavirus i stvaranja ACT-akceleratora, svjetske ustanove za pristup COVID-19 vakcinama, dijagnostici i liječenju.

Kako je većini zemalja sa niskim i srednjim prihodima potrebno vrijeme i investicije da bi izgradile sopstvene proizvodne kapacitete, neposredan i najefikasniji odgovor je i dalje dijeljenje vakcina.

Globalni samit o zdravlju sazvali su predsjednca von der Lajen i premijer Italije Mario Draghi 21. maja 2021. Ovaj prvi samit G20 o zdravlju označio je početak novog poglavlja u globalnoj zdravstvenoj politici.

Svjetski lideri posvetili su se multilateralizmu, globalnoj saradnji u zdravstvu i jačanju proizvodnih kapaciteta vakcina širom svijeta, kako bi ova pandemija postala posljednja pandemija.